23 marca 1857 roku po raz pierwszy uruchomiono windę pasażerską. Miało to miejsce w Nowym Jorku, a na pamiątkę tego dnia ustanowiono Międzynarodowy Dzień Windy.  Zdziwieni? A to dopiero początek…

lady lipstickChoć winda, oparta na znanym nam do dziś mechanizmie, pojawiła się w połowie XIX wieku, jej prymitywne prototypy znane były już w czasach starożytnych. Wtedy jednak dźwigi nie służyły przewożeniu ludzi, a transportowaniu materiałów budowlanych podczas wznoszenia monumentalnych budowli. Najprostsze mechanizmy oparte na przeciwwadze wzbudzały zachwyt. A jak jest dziś? Oto 10 ciekawostek, które być może pozwolą wam zachwycić się windami na nowo.

1. W biurowcu Warsaw Spire, który powstaje na warszawskiej Woli, zostaną zamontowane pierwsze w Polsce windy dwupokładowe marki Schindler. Będą zatrzymywały się na dwóch piętrach jednocześnie.

2. Trudno ustalić, gdzie znajduje się najstarsza winda w Polsce. O to miano walczy kilka urządzeń. Najnowsze doniesienia podają, że najstarszy jest dźwig w Grudziądzu. Podobno został zamontowany jeszcze w 1890 roku.

3. W jednym z londyńskich biurowców jest ciasteczkowa winda. Aby umilić podróż pracownikom, w ściany kabiny zostały wciśnięte popularne ciasteczka. Jest ich aż 1300! Z kolei w Chicago zamontowano windę zrobioną z piernika. Do jej osłodzenia użyto prawie 1000 piernikowych cegiełek, 100 kg lukru, 66 kg cukru i 38 kg czekolady.

4. Czy w windzie można zamieszkać? Pewna studentka sztuki z Holandii pokazała, że owszem. Dziewczyna przeprowadziła eksperyment, na jeden dzień urządzając wnętrze windy jak mini mieszkanie. Zaskoczenie mieszkańców budynku idących do pracy musiało być ogromne.

5. W Szkocji stworzono windę obrotową pełniącą funkcję śluzy wielostopniowej.
Konstrukcja przypomina gigantyczny diabelski młyn.  Za jej pomocą można transportować łodzie pływające w pozycji pionowej między kanałem Forth and Clyde a kanałem Union. Wysokość całej konstrukcji wynosi ponad 35 metrów.

6. Winda napędzana słońcem? Wydaje się niemożliwe, a jednak. Szwajcarski koncern Schindler niebawem wprowadzi na rynek windę solarną w całości napędzaną słońcem.

7. 400 osób w 5 windach? Tylko w Chinach. W jednym z biurowców w Osace możemy podróżować windami, z których każda pomieści 80 osób.

8. Jedno z najmniejszych muzeów na świecie – muzeum osobliwości, mieści się w części dawnego szybu windy na nowojorskim Manhattanie.

9. Efektywna prezentacja to taka, którą możesz przedstawić podczas jazdy windą. Kalifornijscy biznesmeni twierdzą, że dobry pomysł, produkt, markę można przedstawić w zaledwie 20 sekund, czyli tyle ile średnio jedzie winda z parteru na najwyższe piętro. Taka prezentacja nazywa się elevator pitch.

10. W Hammetschwand w Szwajcarii znajduje się najwyższa w Europie konstrukcja zewnętrzna z windą. Za jej pomocą można dostać się do punktu widokowego na płaskowyżu Bürgenstock. Winda pokonuje wysokość 153 metrów do szczytu Hammetschwand w mniej niż minutę.

elevator_band_web

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.