Sukces w uprawie roślin cebulowych zależy od znajomości ich wymagań. Wiosną sadzimy te gatunki, które są zbyt wrażliwe na niskie temperatury i pozostawione zimą w glebie nie przetrwałyby.

Zanim posadzi się w ogrodzie zakupione rośliny, należy starannie przygotować glebę, oczyścić ją z chwastów, głęboko przekopać i wyrównać tak, aby podczas obitych opadów woda nie gromadziła się nadmiernie w szczelinach. Jeśli gleba w ogrodzie jest zbyt zwięzła, należy ją rozluźnić, dodając torfu i piasku, a w przypadku zbyt jałowej gleby dodatek torfu lub kompostu powinien wystarczająco wzbogacić ją w próchnicę.

Cebule, bulwy i kłącza roślin kwitnących latem sadzimy w kwietniu lub maju, piętką w dół, pamiętając o zasadzie, że głębokość, na której je umieszczamy, powinna być równa trzykrotnej ich wysokości (na glebach lekkich, piaszczystych umieszczamy je o 2-3 cm głębiej). Duże cebule sadzone głęboko wymagają zastosowania drenażu (1-2 cm warstwa piasku) chroniącego je przed gniciem. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest umieszczanie cebul w plastikowych koszyczkach chroniących je przed gryzoniami i gwarantujących wykopanie jesienią wszystkich cebul. Po posadzeniu cebul glebę powinno się przykryć torfem lub korą, by zatrzymać w niej wilgoć i ograniczyć wzrost chwastów. Warto również pamiętać, że niektóre silnie rosnące rośliny, na przykład dalie czy mieczyki mogą wymagać palikowania.

Cebulki kwiatowe w rozmiarze XXL dostępne są tym sklepie online https://sklep-nasiona.pl/cebulki-i-sadzonki

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.