Naturalne farbowanie jajek

Tanio, zdrowo i jak ładnie! Pofarbujcie jajka naturalnymi barwnikami, pokażcie rodzinie jak fajnie być eko i stwórzcie ładną ozdobę na wielkanocny stół.

Tekst: Joanna Zaguła

W tym roku, zamiast kupować sztuczne barwniki albo ubierać jajka w plastikowe koszulki z kolorowymi nadrukami, ufarbujcie je naturalnie. Wystarczy zebrać albo kupić kilka surowców, przygotować ocet, olej i wodę. I można zaczynać zabawę.

Pamiętajcie, że z naturalnych barwników nie wyjdą kolory tak intensywne, jak z tych, które można kupić w sklepie. Ale to nic! Przecież takie delikatne, pudrowe barwy są bardzo modne. Kiedy ułożycie na stole tak pofarbowane jajka, szczególnie w różnych kolorach, będą wyglądać świetnie. Pasuje do nich jasny lniany obrus i kremowa zastawa stołowa.

Najpierw zdecydujcie, jaki kolor chcecie mieć na wielkanocnym stole. Poniżej znajdziecie całą listę składników, z których zrobicie wywary do barwienia. Żeby go wykonać, wybrany składnik wkładacie do wody, doprowadźcie do wrzenia i gotujcie chwilę, aż woda się zabarwi. W tym czasie ugotujcie jajka na miękko. Najlepiej kilka, z zapasem, bo przecież potrafią złośliwie pękać zupełnie bez przyczyny.

Jeszcze ciepłe jajka przetrzyjcie szmatką nasączoną octem, wkładajcie do wywaru i gotujcie jeszcze 15 minut. Potem zostawcie je w tym barwniku na całą noc. Wtedy dopiero nabiorą koloru. Po wyjęciu z kolorowej kąpieli, skorupki jajek natrzyjcie olejem. Będą ładniej wyglądać, a kolor dłużej się utrzyma.

Jeśli chcecie mieć na skorupkach wzroki, przyklejcie do nich (na wodę) listki, np. pietruszki, a potem zapakujcie jajka, każde osobno, w pończochę i ciasno zawiążcie. I wtedy gotujcie w barwniku. Zaś efekt marmurkowy uzyskacie, gdy przed barwieniem lekko obtłuczecie skorupkę. Wtedy wzór ukaże się po obraniu jajka.

A oto lista naturalnych „farbek” do jajek:

Klasyczne łuski z cebuli – barwią na pomarańczowo

Czerwona kapusta – barwi na niebiesko (z dodatkiem octu zabarwi na fioletowo)

Kurkuma – barwi na żółto

Herbata – barwi na brązowo

Burak – barwi na różowo

Pietruszka – barwi na zielono

Nie ma jeszcze komentarzy.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.