Podajemy praktyczne porady, jak pielęgnować rośliny domowe. Bo tylko zadbane będą nas cieszyć, modnie ozdabiać mieszkanie i produkować dla nas tlen.

Tekst: Patrycja Skwierczyńska

Begonia maculata

Jeden z trendów, które uwielbiamy to rośliny we wnętrzach naszych domów, w biurach, kawiarniach. Roślinny renesans obserwujemy też na Instagramie. Zielony kolor uspokaja, a sam liść oczyszcza powietrze. Ale czy wszyscy wiemy, jak dbać o naszych małych przyjaciół w domu? Mamy dla was kilka podstawowych rad, jak pielęgnować rośliny domowe:

  1. Wybierzcie odpowiednią roślinę do swojego trybu życia.

Zastanówcie się, jak dużo czasu będziecie mogli poświęcić roślinom. Czy dużo podróżujecie? Macie chwilę, by je przesadzić, wyciąć uschnięte gałązki, dać im prysznic czy wytrzeć kurze? Te podstawowe pytania od razu pomogą wybrać konkretne rośliny, które potrzebują mało uwagi, jak np. Sansewieria – sukulent, który magazynuje wodę w swoich mięsistych liściach. Jest długowieczna i odporna na suszę!

  1. Nie przelewajcie roślin.

To częsty błąd początkujących domowych ogrodników. Chcemy, by naszym roślinom niczego nie brakowało. Jesteśmy nimi podekscytowani i lekko nadopiekuńczy. Najważniejsze, by dopasować tryb podlewania do wymagań konkretnego kwiatu. Zaopatrzcie się w zraszacz, coś do podlewania np. butelkę oraz spodki, z których można usunąć nadmiar wody. Pamiętajcie, że rośliny potrzebują więcej wody latem, a mniej zimą.

  1. Dostarczcie roślinom odpowiedniej ilości światła.

Dzięki jasnym promieniom wpadającym przez nasze okna rośliny mają niesamowity zielony kolor. Podobnie jak w punkcie pierwszym – sprawdźcie swoje możliwości. Upewnijcie się, ile światła dociera do waszego mieszkania i gdzie najdłużej utrzymują się promienie słoneczne. Gdy znajdziecie już miejsce dla swojej rośliny, pamiętajcie, że nie lubi być przestawiana.

  1. Zadbajcie o odpowiednie doniczki.

Upewnijcie się, że wkład ma na spodzie dziurki, dzięki którym woda uchodzi do podstawki. Są rośliny, które nie lubią magazynowania wody. Wtedy po prostu gniją. Kupując rośliny w marketach, powinniśmy je przesadzić od razu do nowej, odpowiedniej doniczki z większą ilością miejsca. Niektóre z nich rosną bardzo szybko i ich korzenie potrzebują dużo nowej przestrzeni. Tutaj warto też wspomnieć o odpowiedniej ziemi do naszego typu rośliny.

  1. Odżywanie i wspomaganie rośliny.

Latem warto raz na kilka tygodni dać roślinom dodatkowe odżywienie, sprawdzając wcześniej, ile nasza konkretna roślina go potrzebuje. Uniwersalny nawóz w płynie do roślin zielonych powinien być najlepszym rozwiązaniem dla początkujących. W zimie rośliny wcale go nie potrzebują.

Zapytaj o pomoc w miejscu, w którym kupujesz rośliny lub sprawdź w Internecie nazwę z etykiety. Na pewno od razu otrzymasz informację, jak traktować nowego członka rodziny. Jeśli nie znasz nazwy rośliny, z pomocą przychodzi aplikacja PlantNet, dzięki której możesz zrobić zdjęcie roślinie. Działa jak Shazam, który rozpoznaje muzykę, ale dla roślin – od razu wyświetla jej nazwę. Sprawdzaj także, czy nie mają insektów, przebarwień i dodatkowych narośli.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.