Przedmioty codziennego użytku bardzo długo traktowane były jedynie w sposób praktyczny. Jednak, w ciągu ostatnich kilkunastu lat postrzeganie urządzeń zmieniło się na tyle, że obecnie na równi z użytecznością stawiany jest ich atrakcyjny design. Jak zmienił się wygląd naszego sprzętu domowego na przestrzeni lat?

shutterstock_270369584

O tym, jak ważny jest design, najlepiej świadczą przykłady urządzeń, które na co dzień towarzyszą nam w domu. Pierwszy czajnik elektryczny, wynaleziony na przełomie XIX i XX wieku nijak ma się do dzisiejszych egzemplarzy. Obok niewątpliwego postępu technicznego, czyli np. możliwości podgrzania wody do konkretnej temperatury, obecny sprzęt można śmiało ustawić w centralnym miejscu kuchni. Podobnym przykładem rozwoju wzornictwa jest ekspres do kawy. Niegdyś ciężkie ekspresy były często atrakcyjnie wykańczane, ale przy tym zatracały nieco ze swojej użyteczności. Dzięki postępowi technicznemu i idącej z nim w parze ewolucji designu użytkowego, współczesne ekspresy do kawy nie tylko są nowoczesne, ale poręczne i pasujące do każdego z typów wnętrz.

shutterstock_131814332

Jednym z najlepszych przykładów, jak design użytkowy jest ważny, są odkurzacze. Nasze babcie, dziadkowie, mamy i ojcowie przez wiele lat stosowali odkurzacze, których samo wyciągnięcie z szafy było nie lada wyzwaniem. Późniejsze rozplątywanie kabla zasilającego i siłowanie się z ciężką rurą nie należały do przyjemności. Przez lata postęp techniczny nie tylko udoskonalił silniki, rury, czy ssawki, ale na pomoc przyszło również wzornictwo. Dzięki temu odkurzacze zyskały wygląd, dzięki któremu mogły wyjść na światło dzienne. Dobrym przykładem mariażu techniki z designem jest odkurzacz Electrolux Ergorapido z kryształami Swarovskiego. Dzięki konstrukcji 2w1 odkurzanie nie tylko będzie efektywne, ale również niezwykle szybkie. Taki odkurzacz może pełnić rolę nie tylko sprzętu użytkowego, ale również funkcję dekoracyjną.

shutterstock_126421811

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.