Zimą wiele z nas ma problemy z przesuszoną skórą. Kremy nawilżające nie rozwiążą jednak tego problemu, ponieważ nawodnienie potrzebne jest również od wewnątrz.
Nie możemy zapominać w codziennym jadłospisie o produktach bogatych w jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które wchodzą w skład błon komórkowych i wzmacniają je. Najlepszym źródłem tych kwasów są oleje roślinne oraz orzechy (najlepiej kupować te w łupince). Warto utrzymać spożycie tłustych ryb morskich na poziomie 2 porcji w tygodniu (przykładowo: łosoś, makrela, tuńczyk, halibut), ponieważ zawarte w nich kwasy tłuszczowe omega-3 chronią komórki przed uszkodzeniami i ograniczają wydzielanie substancji prozapalnych.
Przyprawy dodają nie tylko smaku
W zimie sięgajmy częściej po przyprawy, które nie tylko dodają smaku i aromatu, ale działają także przeciwzapalnie. Czosnek – ze względu na swoje przeciwbakteryjne właściwości – ogranicza występowanie trądziku. Cynamon wspomaga regenerację skóry. Papryka słodka i ostra ze względu na dużą zawartość witaminy C wspomagają regenerację kolagenu w skórze.
Witamina A, E i wapń – sprzymierzeńcy
Aby zmniejszyć zaczerwienienie skóry, warto spożywać produkty bogate w wapń, takie jak brokuły, fasola, migdały. Wapń poza tym wzmacnia układ immunologiczny i wspomaga funkcjonowanie całego organizmu. Podobnie jak witamina A, która korzystnie wpływa na wygląd skóry, włosów i paznokci. Jej główne źródła to żółtko jaja, mleko, masło, liście warzyw, żółto-czerwone owoce i warzywa. Pomidory i przetwory z pomidorów, takie jak sos pomidorowy, wspomagają prawidłową pigmentację skóry. Zawierają sporo selenu, który buduje enzymy odpowiedzialne za usuwanie wolnych rodników z organizmu.
Usuwanie wolnych rodników z organizmu wspomaga także witamina E. Należy ona do jednych z najsilniejszych antyoksydantów. Można ją znaleźć w olejach roślinnych, sałacie, kiełkach zbóż, kukurydzy, zielonych jarzynach oraz mące razowej.
zdrowyapetyt.pl