Na ból szyi uskarżają się nie tylko pracownicy biurowi, u których praca przy komputerze wymaga specyficznej postawy. Dolegliwości te powoduje wiele czynników. Na szczęście można sobie pomóc dzięki prostym ćwiczeniom.

Kręgosłup szyjny jest najbardziej ruchomym odcinkiem kręgosłupa. Jego podstawową funkcją jest zapewnienie podparcia i ruchomości głowy. Bolesność zazwyczaj powoduje spanie na niedopasowanej poduszce, nieprawidłowa pozycja podczas siedzenia przy komputerze, ale również stres i emocje, które przyczyniają się do powstawania napięcia w okolicach barków.

shutterstock_160768424
Najlepsze lekarstwo

„Na dolegliwości szyi szczególnie narzekają osoby pracujące w trybie siedzącym w biurach. Mocne mięśnie szyi i karku zapewniają stabilność dla tego odcinka kręgosłupa i chronią przed powstawaniem kontuzji. Warto poświęcić więc takim ćwiczeniom 10-15 minut każdego dnia” – radzi Marcin Baranowski, dyrektor ds. rehabilitacji MEDI-system.

W profilaktyce bólów szyi należy pamiętać o prawidłowej sylwetce podczas siedzenia. Warto zwrócić uwagę, żeby biurko czy laptop nie były za nisko, co wymusi zbytnie pochylenie sylwetki w przód. Osoby z wadą wzroku powinny zadbać o odpowiednią korektę, żeby nie prowokować wychylania się do przodu. „Mięśnie karku potrafią długo pracować bez oznak zmęczenia, lecz należy bezwzględnie robić sobie przerwy w siedzeniu w jednej pozycji – wysiłek statyczny jest niekorzystny dla mięśni. Co godzinę, półtorej powinniśmy przeciągnąć się, wyciągnąć się w górę oraz zafundować sobie krótką gimnastykę kręgosłupa szyjnego” – przekonuje specjalista z MEDI-system.

shutterstock_241353157

Co można to zrobić?

Należy usiąść głębiej na krześle, oprzeć odcinek lędźwiowy kręgosłupa o oparcie krzesła, wyprostować się, opuścić lekko barki w dół i do tyłu. W tej pozycji, patrząc przed siebie dobrze jest kilkakrotnie przyciągnąć brodę w tył i leciutko w dół (ten ruch zwany fachowo retrakcją – relaksuje stawy i rozciąga mięśnie krótkie karku). Należy także wykonać kilka powolnych skłonów w przód i wyprostów kręgosłupa szyjnego – bez nadmiernego prostowania w tył. Następnie dobrze jest wykonać skręty głowy w lewo i w prawo oraz krążenie barkami. Kilka głębszych, spokojnych oddechów powinno korzystnie wpłynąć na rozluźnienie mięśni barków.

shutterstock_245173345

Kilka zasad wartych zapamiętania

  • W trakcie rozmowy telefonicznej trzymaj słuchawkę w dłoni, nie podtrzymuj jej barkiem, to wymusza na szyi bardzo nienaturalny skręt.
  • Monitor komputera w pracy czy w domu pamiętaj, by ustawić na wprost oczu.
  • Zadbaj o dopasowaną i anatomiczną poduszkę. Nie warto oszczędzać na tym produkcie, gdyż może ona uchronić nas w przyszłości przed powstaniem stanów zwyrodnieniowych odcinka szyjnego. Najlepiej wybierać wśród poduszek, które wykonane są z materiału, który pod wpływem ciepła dostosowuje się do kształtu głowy i szyi.
  • W wietrzne dni chroń kark przed przewianiem, dotyczy to również jazdy jakimkolwiek środkiem lokomocji.

 

Napięcie, które nierzadko odczuwamy w odcinku szyjnym, można obniżyć za pomocą ciepłych okładów. Można wykonać je samodzielnie w domu. Będziesz potrzebować do tego zwykłego ręcznika i miski z ciepłą wodą. Pamiętaj: woda nie może być gorąca! Możesz również użyć maści albo plastrów rozgrzewających, które są dostępne w każdej aptece.

shutterstock_245448109

Konieczna wizyta u specjalisty

Ból w odcinku szyjnym może być efektem zmian zwyrodnieniowych, dlatego nie powinno się go bagatelizować. Długo utrzymująca się bolesność jest pierwszym sygnałem, że należy skonsultować się z lekarzem ortopedą, który skieruje nas na konkretne badania i fizjoterapię. Zmiany na tle zwyrodnieniowym mogą objawiać się dodatkowo silnymi bólami głowy, sztywnością karku, a nawet prowadzić do omdlenia. Często jest to tak zwany ból promieniujący, który może obejmować poza szyją również barki, a nawet całą rękę. Bolesność, o której mowa, powstaje najczęściej w wyniku ucisku różnych struktur na nerwy szyjne. W tym wypadku niezbędna jest wizyta u specjalisty oraz wykonanie badań, takich jak USG,  RTG czy rezonans magnetyczny. To dopiero pozwoli lekarzowi przedsięwziąć następne kroki i zlecić odpowiednia rehabilitację prowadzoną przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę „Nie należy lekceważyć dolegliwości bólowych kręgosłupa szyjnego, gdyż może to doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, które mogą być trudne do odwrócenia” – ostrzega Marcin Baranowski.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.