Dawniej pożywienie nie było dostępne dla wszystkich w dowolnych ilościach. Dopiero w związku z rozwojem przemysłu spożywczego i przetwórczego przygotowanie posiłku stało się banalnie proste. Wzrost dostępności pożywienia zmusił ludzi do samodzielnego kontrolowania tej części życia. Wykształciliśmy też różne style jedzenia. Oto 5 najważniejszych z nich.
Tekst: Elżbieta Lange, psychodietetyk
Ten styl reprezentuje tzw. jedzenie dolne. Jeśli jesteś osobą o tym typie, najważniejsze dla ciebie będzie poszukiwanie redukcji uczucia głodu, ponieważ wykazujesz bardzo małą tolerancję na uczucie ssania w żołądku. Plusem tego stylu jedzenia jest szersza kategoria akceptowanego jedzenia, minusem nie przywiązywanie uwagi do jakości spożywanych posiłków, co może prowadzić do nadwagi bądź otyłości. Rozwiązaniem będzie przede wszystkim planowanie i przygotowywanie posiłków, które uchronią cię przed napadem głodu.
2. Styl zmysłowy
Jeśli wykazujesz styl zmysłowy, wolisz nie zjeść, niż zjeść byle co, jeść mniej, ale za to dobre rzeczy. Jesteś wybredna. Ważne są dla ciebie wrażenia smakowe, przywiązanie do sposobu jedzenia oraz wyglądu i podania. Pamiętaj jednak, że celebrowanie jedzenia jest korzystne tylko wtedy, gdy posiadasz wiedzę na temat wartości odżywczych. Jeśli odnalazłaś się w tym stylu, ważne żebyś zgłębiała wiedzę na temat zdrowego jedzenia.
Często wiąże się z ignorowaniem sygnałów płynących z organizmu: uczucia głodu i sytości. Jeśli jesteś osobą o tym stylu jedzenia, prawdopodobnie nie możesz powstrzymać się od jedzenia nawet wtedy, gdy jesteś po posiłku. W czasie uroczystości i przyjęć jesz automatycznie. Dla tego typu osób rozwiązaniem mogą być czynności zastępcze, np. pozbycie się jedzenia z widoku, usunięcie zapasów z szafek, wyznaczenie sobie przerw między posiłkami, jedzenie posiłków zawsze przy stole.
4. Styl emocjonalny
Jeśli reprezentujesz ten styl, często każdy sygnał dyskomfortu interpretujesz jako głód. Jedzenie staje się dla ciebie reakcją na bodźce, np. zmęczenie, zagrożenie samooceny, niewyspanie. Wtedy gryzienie, przeżuwanie i połykanie może zagłuszać przykre doznania lub redukować napięcie. Przy tym stylu duże znaczenie ma rozpoznanie emocji, słuchanie własnego ciała i świadomość, że jedzenie nie jest rozwiązaniem problemów.
Jeśli reprezentujesz ten styl jedzenia, ważna jest dla ciebie stałość posiłków i pór jedzenia. Czujesz się głodna miej więcej o tej samej porze dnia. Codziennie konsumujesz określoną liczbę posiłków. Ten styl jedzenia okazuje się najbardziej sprzyjającym procesowi odchudzania. Należy przy nim zwrócić uwagę na wydatek energetyczny, jaki jest potrzebny w ciągu dnia oraz ilość spożywanego jedzenia.