Jeśli chcesz skutecznie schudnąć, poszukaj w sobie pozytywnej motywacji – prawdziwego powodu, dla którego planujesz to zrobić.  

Elżbieta LangeTekst: Elżbieta Lange, psychodietetyk

Kiedy zaczynamy się odchudzać, najczęściej motywują nas powody zewnętrzne, np. wakacje, ślub przyjaciółki lub własny. Ale taki rodzaj motywacji jest skuteczny jedynie na początku. Jest dość mocnym bodźcem, żeby zacząć. Niestety, kiedy wakacje mijają, odpuszczamy, bo nie mamy już powodu, dla którego chcemy dalej się odchudzać. Motywacja zewnętrzna nie przewartościuje naszego myślenia i nie pozwoli długofalowo zmienić złych nawyków.

 

Aby odnaleźć wewnętrzną motywację, na początek odpowiedz sobie na kilka pytań: Co mi da schudnięcie? Co jest w tym dla mnie ważne? Co utrata wagi w dłuższej perspektywie zmieni w moim życiu?

Korzystaj z wyobraźni

Dobrym sposobem wewnętrznej mobilizacji jest korzystanie z własnej wyobraźni. Można wyobrazić sobie docelową sylwetkę w czasie teraźniejszym i przy okazji zadać sobie kolejne pytania: Jak się czuję? Co o sobie teraz myślę? Jak się zachowuję?

dietaDobór słów

W procesie motywowania na pewno ważne są słowa, które goszczą w naszej głowie. Pamiętajmy: na pewno, muszę, powinnam, nie mogę, nie dam rady… nie motywują nas do działania, ponieważ sami na siebie wywieramy presję. Warto zastąpić je słowami: chcę, wybieram, decyduję, zależy mi, postanawiam, mam wpływ na to, co robię. Dobrze jest uczyć się tego każdego dnia.

Cel

To on wpływa na naszą motywację. Musi być on realny i mierzalny. Lepiej więc zapytać siebie: ile mogę schudnąć, zamiast: ile chcę? Często mamy też nierealne życzenia, np. w jeden miesiąc chcemy schudnąć 15 kg, co jest niemożliwie. Dlatego już na początku podejmowania działań nasza motywacja maleje, a wygórowane oczekiwania demotywują nas do działania. Aby proces odchudzania nie był udręką, w podejmowaniu decyzji ważny jest również czas realizacji planu. Ile zatem czasu dajesz sobie, aby schudnąć? Realnie.

dieta 2Strach motywuje?

W trudnych momentach porażki można zafundować sobie „motywacje przez strach”. Jest dość mocnym bodźcem, by zacząć ponownie proces odchudzania. Jak to zrobić? Wyobraź sobie, co stanie się najgorszego, jeśli nie zaczniesz ponownie walczyć? Co możesz stracić?

Pamiętaj też, że skuteczna i trwała utrata wagi jest zobowiązaniem na całe życie. Nie wolno przyjmować więcej kalorii, niż się potrzebuje. A najlepszą drogą do celu jest zmiana stylu życia.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.