Choć zmiana czasu, czyli przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę, może wydawać się drobną korektą, dla naszego organizmu to realne wyzwanie – szczególnie dla zegara biologicznego i zdrowia psychicznego.

zmiana czasu na letni

„Zmiana czasu, zwłaszcza przejście na czas letni, powoduje nagłe przesunięcie fazy rytmu dobowego. Zegar biologiczny człowieka – zlokalizowany w jądrze nadskrzyżowaniowym [część mózgowia, odpowiadająca za behawioralne oraz fizjologiczne rytmy biologiczne] synchronizuje się z zewnętrznymi bodźcami czasowymi, głównie światłem. Przesunięcie czasu powoduje przejściową dezintegrację tej synchronizacji, co zaburza sen, wydzielanie melatoniny i rytmy neurohormonalne” – wyjaśnia Konrad Jurczakowski, lekarz psychiatra z Poradni Zdrowia Psychicznego Harmonia Grupy LUX MED.

Kiedy organizm się dostosowuje?

Zwykle potrzeba kilku dni, by organizm przystosował się do nowego rytmu – choć nie dla każdego jest to równie łatwe. „Czas adaptacji zależy od indywidualnych predyspozycji. U osób zdrowych zwykle zajmuje 1–3 dni. Osoby z wieczornym chronotypem, dzieci, osoby starsze i pacjenci z zaburzeniami snu lub nastroju mogą wymagać tygodnia na pełną adaptację. Przesunięcie do przodu jest zwykle trudniejsze niż w tył’” – zaznacza psychiatra.

Kto odczuwa zmianę najbardziej?

Nie każdy przechodzi zmianę czasu równie łagodnie. U części osób pojawia się wyraźny dyskomfort, spadek nastroju czy kłopoty z koncentracją. „Indywidualna wrażliwość na zmianę czasu zależy m.in. od chronotypu (osoby o typie wieczornym gorzej tolerują przesunięcia), obecności zaburzeń snu i nastroju, wieku oraz uwarunkowań genetycznych wpływających na funkcjonowanie zegara biologicznego. Istotne znaczenie mają także wcześniejsze doświadczenia ze zmianą czasu oraz poziom synchronizacji z rytmem społecznym” – tłumaczy ekspert.

Jak wspomóc adaptację?

Aby łagodniej przejść przez tę zmianę, warto zadbać o kilka kluczowych elementów codziennej rutyny. „Rekomenduje się stopniowe przesuwanie pory snu i pobudki o 15–20 minut przez kilka dni przed zmianą czasu. Pomocna jest również poranna ekspozycja na światło słoneczne, która przyspiesza adaptację rytmu cyrkadianoweog [red. naturalny cykl biologiczny, który trwa około 24 godzin i reguluje wiele procesów fizjologicznych]. Warto unikać sztucznego światła niebieskiego wieczorem oraz utrzymać regularność posiłków, aktywności fizycznej i rytmu snu” – radzi Konrad Jurczakowski.

Zmiana czasu a zdrowie psychiczne

Przesunięcie zegara może mieć wpływ na nasze zdrowie psychiczne – i to nie tylko w postaci przemijającej senności. „Najczęściej występują przemijające zaburzenia koncentracji, senność, drażliwość i obniżone samopoczucie. U części osób może dojść do nasilenia objawów depresyjnych lub lękowych, szczególnie przy istniejącej podatności. W niektórych badaniach odnotowano również zwiększone ryzyko hospitalizacji psychiatrycznych i zachowań samobójczych w pierwszych dniach po przejściu na czas letni” – mówi psychiatra.

Czy zmiana czasu ma jeszcze sens?

W debacie publicznej od lat pojawiają się głosy za zniesieniem sezonowych zmian czasu. Zdaniem ekspertów – są ku temu solidne przesłanki. „Z punktu widzenia medycznego, likwidacja sezonowej zmiany czasu wydaje się uzasadniona. Zmiana czasu wiąże się ze wzrostem ryzyka zaburzeń snu, pogorszeniem funkcji poznawczych i przejściowym obniżeniem dobrostanu psychicznego. Rekomendowanym rozwiązaniem zgodnie z opiniami wielu towarzystw naukowych – jest wprowadzenie jednolitego czasu całorocznego, najlepiej odpowiadającego czasowi zimowemu (standardowemu), który jest bliższy naturalnemu rytmowi słonecznemu” – podsumowuje Konrad Jurczakowski.

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.