Na hasło zdrowa dieta wielu z nas reaguje niechęcią, bo dietę kojarzmy z wyrzeczeniami. Czy można w takim razie odżywiać się zdrowo i bez restrykcji? Oczywiście, że tak. Trzeba tylko przemyśleć dokładny plan działania i trzymać się go.
Jeśli chcemy pozbyć się nadprogramowych kilogramów, musimy zredukować ilość przyjmowanych kalorii lub zwiększyć ich wydatkowanie poprzez aktywność fizyczną. Proces redukcji tkanki tłuszczowej nie musi jednak wiązać się z samymi wyrzeczeniami. Kluczem jest odpowiednie zbilansowanie posiłków i ich regularne przyjmowanie. Ważne, aby być konsekwentnym i systematycznym. Bez tego proces chudnięcia będzie znacznie dłuższy, a efekty mniej zadowalające.
Zdrowa dieta i plan działania
Dzienne zapotrzebowanie energetyczne organizmu uzależnione jest od bardzo wielu czynników, m.in. od wieku, płci, indywidualnego tempa metabolizmu, a przede wszystkim od poziomu aktywności fizycznej. Każda osoba jest inna i będzie mieć inne zapotrzebowanie zarówno na składniki odżywcze, jak i witaminy czy minerały. Procesy łaknienia są kontrolowane w podwzgórzu, gdzie stale monitorowany jest poziom glukozy i odpowiednio pobudzany ośrodek głodu i sytości. Zgodnie z tym mechanizmem zdrowy człowiek powinien jeść, kiedy odczuwa głód, a przestawać wówczas, gdy się nasyci. Jednak dość często zdarzają się tzw. zachcianki pokarmowe. Jedzenie czasem traktujemy również jak „lekarstwo” na złe samopoczucie, co nie jest właściwe, gdyż właśnie przez takie nawyki najczęściej popadamy w błędne koło przybierania na wadze. Zamiast zajadać stres czy nudę, warto znaleźć inne, alternatywne sposoby – bieganie, spacer, czytanie, oglądanie serialu, oddawanie się swojej pasji. Możliwości jest bardzo wiele.
Musimy pamiętać nie tylko o jakości, ale również ilości spożywanego jedzenia. Bywa tak, że jemy ponad to, co jest nam realnie potrzebne. Opychanie się jedzeniem nie jest niczym dobrym, wręcz odwrotnie – może prowadzić do bólu brzucha, uczucia nieprzyjemnego dyskomfortu, ospałości, a przede wszystkim wiąże się z ryzykiem nadwagi i otyłości. Nasza motywacja wówczas zostaje obniżona, a organizm jest „zmęczony” ilością jedzenia. Lepiej zatem jeść mniej, a uważniej.
Konsekwencja w działaniu
Dieta bez wyrzeczeń jest możliwa tylko wtedy, kiedy jesteśmy konsekwentni i stosujemy się do kilku zasad. Warto na przykład włączyć do swojego menu zdrowe produkty, w tym porcję kwasów tłuszczowych, które są niezbędne dla organizmu (choćby EstroVita – naturalna, dobrze wchłaniana przez organizm porcja kwasów tłuszczowych omega – 3, 6 i 9). Dieta to jednak dopiero połowa sukcesu. Gdy wraz z nią zwiększymy aktywność fizyczną, wprowadzimy do naszego życia zdrowe nawyki, a od nich już prosta droga do osiągnięcia celu.
Nie można także zapominać o odpoczynku – to wtedy nasz organizm ma szansę się regenerować i nabrać sił na kolejne wyzwania. A każdy kolejny dzień jest dobry, aby zacząć wprowadzać do swojej codzienności pozytywne zmiany.