Wysokie temperatury potrafią dać się we znaki i co za tym idzie, wymagają od nas dużej kreatywności w doborze ubrań. Z jakich materiałów kupować ubrania na lato, aby w czasie upałów czuć się komfortowo? Oto kilka podpowiedzi. 

fot: Wrocław Fashion Outlet

Bawełna

Świetnie sprawdza się w upalne dni! Główną zaletą tego materiału jest zdolność do wchłonięcia bardzo dużej ilości wilgoci (aż do 25% własnej masy) oraz zatrzymywania ciepła. Bez wątpienia istotną zaletą ubrań bawełnianych jest ich lekkość i przewiewność, zapewniająca użytkownikowi wygodę. Jako materiał naturalny bawełna jest delikatna dla skóry i nie powoduje reakcji alergicznych.

Len

Kolejnym materiałem idealnym na lato jest len. Jego istotną zaletą jest doskonała przewiewność oraz zdolność do odprowadzania dużych ilości wilgoci z powierzchni skóry. Dodatkowo, len jest bardzo wytrzymały i odporny na uszkodzenia. Obecnie do odzieży lnianej dodaje się domieszki innych materiałów, dzięki czemu jest ona delikatna w dotyku i pozbawiona szorstkości. Warto wspomnieć także o ekologicznym aspekcie kupowania i używania lnianych ubrań. Len jest materiałem naturalnym i całościowo biodegradowalnym, dzięki czemu nie tworzy zbędnych odpadów. „Lniane spodnie czy sukienki nadadzą stylizacji eleganckiego, a jednocześnie niezobowiązującego charakteru. Warto też zauważyć, że materiał ten dobrze wygląda nawet wtedy, gdy jest lekko pognieciony, dlatego nie wymaga częstego prasowania i tym samym świetnie sprawdzi się podczas wakacyjnych wyjazdów, w trakcie których nie zawsze mamy dostęp do żelazka” – zauważa Marek Włoch, ekspert centrum Wrocław Fashion Outlet.

Wiskoza

Choć wiskoza nie jest materiałem w pełni naturalnym, a do jej uzyskania niezbędny jest szereg skomplikowanych procesów chemicznych, ubrania z niej uszyte poleca się na lato. Wiskoza posiada właściwości podobne do lnu czy bawełny – wyróżnia ją duża przewiewność i chłonność, jest też lekka i miękka w dotyku. Latem często stosuje się ją jako wizualny zamiennik jedwabiu, mającego tendencję do przywierania do skóry i wywoływania podrażnień pod wpływem ciepła.

Tencel

Zestawienie tkanin idealnych na lato zamyka tencel, będący jedną z odmian sztucznego jedwabiu. Warto o nim wspomnieć, gdyż ten zyskujący coraz większą popularność materiał określany jest często mianem „lepszej wiskozy”. Wynika to głównie z udoskonalonego, w pełni ekologicznego procesu wytwarzania, przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich pożądanych właściwości. Warto wspomnieć, że czas rozkładu tego materiału to zaledwie kilka tygodni! Tencel, poza zachowaniem przewiewności i zdolności wchłaniania wilgoci charakterystycznej dla wiskozy, jest bardzo wytrzymały i odporny na uszkodzenia.

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.