Kaszel, duszności, bóle głowy, zmiany skórne,wzrost ryzyka chorób nowotworowych – walka ze smogiem toczy się o najwyższą stawkę. Według WHO zanieczyszczenie powietrza jest obecnie największym środowiskowym zagrożeniem dla zdrowia. Jednak zamiast wpadać w panikę, lepiej wziąć sprawy we własne ręce i zadbać o powietrze, którym oddychamy.

Każdego dnia wykonujemy około 20 tysięcy wdechów i wydechów. „Aż 70% toksyn wydobywa się z naszego ciała właśnie za pomocą oddechu. W przypadku gdy toksyny nie zostaną skutecznie wydalone, pozostałe organy zostaną obciążone dodatkową pracą, co może skutkować chorobami” tłumaczy Martyna Korzelik, trenerka medytacji i oddechu,ekspertka marki Blueair.

Choroby z powietrza

Zmuszając nasz układ oddechowy do filtrowania zanieczyszczonego powietrza, zwiększamy ryzyko wystąpienia wielu schorzeń. Powody, dla których nigdy nie warto traktować smogu „jak powietrza”, wymienia Artur Badyda, inżynier i profesor na Politechnice Warszawskiej, ekspert ds. zanieczyszczeń powietrza:

„Krótkoterminowo, wysokie stężenia zanieczyszczeń powietrza przyczyniają się do zaostrzania istniejących chorób układu oddechowego i układu krążenia, spadku sprawności oddychania, zwiększenia występowania napadów kaszlu, zaburzeń oddychania czy infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych. Mogą pojawić się również zmiany w rogówce oka, podrażnienia błon śluzowych i spojówek.

Na nasze nieszczęście – smog jest bardzo egalitarny – na negatywne skutki oddychania nim narażeni jesteśmy praktycznie wszyscy. Nie tylko podczas przebywania na zewnątrz. Jak się bowiem okazuje, powietrze w pomieszczeniach naszych domów, mieszkań i biur może być od dwóch do nawet pięciu razy bardziej zanieczyszczone.

Jak poprawić powietrze w domu? 

1. Unikaj świec zapachowych i kadzideł – toksyny ze świeczek parafinowych są tak samo szkodliwe jak te w spalinach oleju napędowego.

2. Często odkurzaj – na dywanach, materacach osiadają cząstki kurzu, grzyby i roztocza.

3. Regularnie pierz pościel i inne wyroby tekstylne.

4. Unikaj zbędnych chemikaliów – zamiast silnych detergentów używaj naturalnych środków czyszczących.

5. Ogranicz stosowanie produktów w aerozolach – mogą być szkodliwe dla środowiska.

6. Pierz nowe ubrania przed pierwszym użyciem, aby zmniejszyć ilość substancji chemicznych, które dostają się do powietrza.

7. Inwestuj w rośliny – według NASA bluszcz i lilia pokojowa najlepiej eliminują zanieczyszczenia domowe.

8. Szukaj bezemisyjnych materiałów wyposażenia wnętrz (farb, lakierów, ale także mebli czy wykładzin podłogowych) remontując lub urządzając mieszkanie.

9. Jak najrzadziej pal w kominku – jeśli już to robisz, używaj odpowiednio wysezonowanego, suchego drewna liściastego.

10. Umieść oczyszczacz powietrza w pomieszczeniach, w których spędzasz większość swojego czasu. Przy wyborze oczyszczacza kieruj się wskaźnikiem CADR – im wyższy, tym wyższa skuteczność oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń.

Jak prawidłowo oddychać?

„Dobrze oddychać to znaczy głęboko i świadomie. Głęboki oddech, czyli tzw. „oddech pełną piersią” to tak naprawdę oddychanie całą klatką i brzuchem. Najprostsza metoda, od której można zacząć podróż w świadomy oddech, to zwykłe długie 10 wdechów i wydechów połączonych z obserwacją ruchu klatki piersiowej oraz brzucha. Wystarczy zwrócić uwagę na poruszanie się tych dwóch części ciała oraz dodatkowo można spróbować poczuć powietrze przesuwające się przez nasz układ oddechowy – zaczynając od nosa, poprzez gardło, oskrzela, aż do płuc” – radzi Martyna Korzelik, trenerka medytacji i oddechu, ekspert marki Blueair.

Każdy wdech powietrza powinien napełniać nas energią, siłą i spokojem. Bądźmy zdrowi.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.