Trasy rowerowe nad Bałtykiem

Planujesz wakacje nad Bałtykiem i szukasz ciekawych sposobów na spędzenie czasu? Wybierz się na przejażdżkę rowerem. Z Władysławowa na Hel, z Pucka do Gdyni i z Łeby do Rowów.

Jeśli masz dość wylegiwania się na plaży, a kąpiel w morzu utrudniają sinice, wypożycz rower i udaj się na zwiedzanie okolicy. Nie wiesz, dokąd jechać? Oto trzy interesujące trasy rowerowe, które mogą być dla ciebie inspiracją.

1. Władysławowo – Hel, 34 km

Półwysep Helski jest jednym z najurokliwszych miejsc na polskim wybrzeżu. Spora część trasy od Władysławowa do Helu przebiega nad samym brzegiem morza, wyjątkowe widoki są więc gwarantowane! Po drodze do pierwszego przystanku – Chałup – zatrzymaj się nad Zatoką Pucką, polską mekką windsurferów. To właśnie tutaj miłośnicy deski z żaglem całymi dniami prezentują swoje umiejętności.

Z Chałup trasa przebiega do oddalonej o 13 km Jastarni. Odpoczynek w tym miasteczku umili Ci spacer po marinie oraz zwiedzanie latarni morskiej. Wielką atrakcją dla wszystkich miłośników historii jest zaś sieć bunkrów i umocnień z czasów II wojny światowej. Z Jastarni masz już tylko 13 km do Helu. Gdy dotrzesz do punktu docelowego, zajrzyj do jedynego w Polsce fokarium, odwiedź Muzeum Rybołóstwa i wdrap się na latarnię morską!

2.Puck – Gdynia, 35 km

Trasa z Pucka do Gdyni jest niezwykle malownicza, przeznacz więc na tę wycieczkę cały dzień. Pierwszy przystanek zaplanuj w Rzucewie, w którym znajduje się XIX-wieczny pałac rodziny von Belowów. Dalej trasa przecina kaszubską wieś Osłonino i ciągnie się do rezerwatu przyrody Beka. Znajduje się on na terenie dawnej osady rybackiej, po której pozostały jedynie kamienne fundamenty domów i drewniany krzyż. Obecnie jest to królestwo nadmorskiej fauny – zwłaszcza rzadkich gatunków ptaków – i flory – głównie roślin halofilnych, tworzących słone łąki.

Z rezerwatu już tylko 6 kilometrów dzieli cię od urokliwej Rewy, gdzie warto zrobić przerwę na spacer po wyjątkowym Cyplu Rewskim. To na nim kończy się doroczny 12-kilometrowy marsz po Rybitwiej Mieliźnie, która łączy Rewę i Kuźnicę na Półwyspie Helskim.

Z Rewy do samej Gdyni pozostaje 16 kilometrów trasy. W docelowym mieście jest co oglądać: to tu znajduje się Muzeum Marynarki Wojennej oraz Akwarium Gdyńskie. Na zmęczonych rowerzystów czekają w Trójmieście komfortowe hotele.

3.Łeba – Rowy, 36 km

Niemal 40-kilometrową trasę między Łebą a Rowami docenią miłośnicy wypoczynku na łonie natury. Droga wiedzie przez Słowiński Park Narodowy, największy w Europie pas ruchomych wydm. W Parku można zobaczyć również liczne bagna, łąki, torfowiska, a także dwa spore nadmorskie jeziora: Łebsko i Gardno.

Trasa rowerowa biegnie pomiędzy wybrzeżem Bałtyku a jeziorem Łebsko. Pierwszy postój warto zrobić po 16 kilometrach – na terenie Boleńca, nieistniejącej już wsi rybackiej. Ruchome wydmy zmusiły mieszkańców do opuszczenia swoich chat, które stopniowo znikały pod piaskiem.

Z Boleńca należy skierować się niebieskim szlakiem w stronę Czołpina, gdzie znajduje się wysoka na 25 m latarnia morska. Rozciąga się z niej zachwycający widok na okoliczne wydmy. Jeśli chcesz lepiej poznać historię regionu, przedłuż trasę o kilka kilometrów i skręć do Kluk, gdzie znajduje się Muzeum Wsi Słowińskiej.

Nie siedź w jednym miejscu! Wybierz którąś z proponowanych tras rowerowych lub odkrywaj własne ścieżki. Nad Morzem Bałtyckim jest jeszcze tyle do zobaczenia!

Źródło: AccorHotels

Nie ma jeszcze komentarzy.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.