Radzimy, jak wybrać zdrową i przyjemną w dotyku wełnę i kupić sweter na jesień zimę, którego produkcja nie powoduje cierpienia zwierząt.

Tekst: Patrycja Skwierczyńska

Nie wyobrażamy sobie jesieni bez swetrów. Ale jak wybrać najlepszy? Ten, który da najwięcej ciepła, w którym nie będziemy się pocić i nie „pogryzie” nas w szyje? Kupując sweter na jesień i zimę, zawracajmy uwagę przede wszystkim na metkę. Skład jest bardzo ważny przy zakupie każdej odzieży, więc i w tym wypadku należy sprawdzać, z czego składa się nasz nowy ciepły przyjaciel.

Wełna merino wool pochodzi od merynosów, czyli owiec wypasających się najczęściej w Nowej Zelandii. Jest niesamowicie delikatna, przewiewna i pochłania wilgoć. Posiada najlepsze właściwości termoregulacyjne, to znaczy, że zimą grzeje, a latem chłodzi. Dodatkowo na wełnie z merynosów bardzo trudno rozmnażać się wszelkim bakteriom. Jest więc odpowiednia dla dzieci. Swetry z wełny owiec są w całości biodegradowalne.

Wełna wielbłądzia camel jest najtrwalszą wełną na świecie! Daje dwa razy więcej ciepła od innych rodzajów wełny i jest bardzo wytrzymała w nawet ekstremalnych warunkach. Zimą ten materiał zapewni ciepło i odpowiednią absorpcję wilgoci, a także stałą temperaturę, ponieważ dzięki swoim właściwościom wypuszcza nadmiar ciepłego powietrza. Wielbłądzia wełna zawiera dużo lanoliny, co oznacza, że jest łagodna dla skóry, pomaga w stanach zapalnych, łagodzi stres i jest odpowiednia dla alergików. Swetry z wełny wielbłąda mają bardzo długą żywotność.

Kaszmir (cashmere) otrzymujemy z sierści kozy kaszmirskiej. Jest to najcenniejsza na świecie wełna. Sweter z kaszmiru będzie niezwykle delikatny i miły w dotyku, ogrzeje równie dobrze, jak wełna owcza. Jest też przewiewny. Włókna kaszmiru są bardzo cienkie, dzięki czemu sweter będzie świetnie układał się na ciele. Warto dodać, że kaszmir się nie rozciąga i zawsze wraca do pierwotnej postaci!

Możemy spotkać się również z oznaczeniem mohair, czyli moher. Jest to wełna z kozy angorskiej. Naturalny kolor jej sierści jest biały, a włókna są bardzo długie i naturalnie faliste. Dzięki temu moher jest bardzo wytrzymały i elastyczny. To wełna, która połyskuje, co nadaje jej szlachetny wygląd i jedwabistość.

Z królika angorskiego otrzymujemy angorę angora. Wełna ta jest puszysta i miękka oraz lekka. Jak powyżej wymienione rodzaje wełny świetnie reguluje temperaturę i jest biodegradowalna.

Moher oraz angora używane są często jako domieszki do wełny owczej. Naturalne materiały wymagają odpowiedniej oraz delikatnej pielęgnacji. Pierzcie je ręcznie. Polecam też wyciskanie w ręczniku. Czasem, zamiast prac, wystarczy wietrzyć swetry. Szczególni, jeśli na zewnątrz jest mróz, który je odkazi.

Należy pamiętać, że wszystkie wymienione powyżej rodzaje wełny są pozyskiwane od zwierząt. Ich sierść jest golona lub opada sama w momencie linienia. Zwracajmy uwagę na marki, które posiadają oznaczenie cruelty free. To oznacza, że sierść pozyskiwana jest w sposób nienarażający zwierząt na ból i cierpienie. Wiele marek zrezygnowało z angory oraz moheru po opublikowaniu szokującego filmiku nagranego przez PETA, w którym zobaczyć można okrutne traktowanie królików na fermach czy owiec na pastwiskach.

Dlatego też ceny swetrów z naturalnych włókien są bardzo drogie. W sieciówkach szukajmy oznaczeń cruelty free oraz biodegradable. Ale co zrobić, kiedy nie stać nas na takie swetry? Kiedy nie znajdziemy odpowiednich oznaczeń? Przecież nie chcemy wspierać przemysłu, który okalecza zwierzęta. Czy mamy wybierać akryl lub poliester? Nie musimy.

Odwiedzajcie second handy. Tam znajdziemy swetry wspaniałej jakości, często bez śladów użytkowania o niepowtarzalnych kolorach i wzorach już od złotówki. Nie zapominajcie o sklepach z tanią odzieżą w mniejszych miejscowościach. Tam ceny są o wiele niższe niż np. w Warszawie czy Poznaniu. Ilość rzeczy wartych uwagi również może być większa. Kupując ubrania z drugiej ręki, nadajemy im nowe życie, nie wspieramy sieciówek sprzedających wełniane produkty niewiadomego pochodzenia. A znajdując sweter ze świetnego materiał, który nam nie do końca pasuje, zawsze możemy go przerobić.

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.