Jesteś alergikiem? Nie dla ciebie puchate dywany, ciężkie story w oknach, grube koce, biblioteka pełna książek, a czasami nawet towarzystwo psa lub kota. Dom to niestety siedlisko kurzu i roztoczy. Można jednak nauczyć się żyć i sprzątać w domu alergika.

Tekst: Antonina Majewska

w domu alergika

 

Nie możesz kupić sobie dywanu w orientalne wzory albo grubych zasłon do twojej przytulnej sypialni? To nic. Bez wyrzutów sumienia możesz zainwestować w nową podłogę, przy której zbledną wszystkie kobierce świata. Nie wolno ci mieć sofy obitej adamaszkiem z mnóstwem romantycznych poduszek? Możesz mieć jednak wygodną kanapę ze skórzaną tapicerka, którą daje się łatwo odkurzyć. Musisz wyrzucić piękny suchy bukiet? Zastąp go oryginalną rośliną w doniczce i upajaj się jej widokiem. Krótko mówiąc – postaw na optymizm.

Dobry odkurzacz  

Kurz zbiera się wszędzie. Osiada na podłodze, meblach, łóżku, książkach, na pościeli. Zwykły odkurzacz nie da mu rady, bo część wessanych przez niego zanieczyszczeń, wydostaje się przez wylot i na powrót unosi się w powietrzu, co wywołuje podrażnienie górnych dróg oddechowych. Odkurzacze wodne też nie są najlepsze dla alergików, gdyż unosząca się z nich mgiełka wodna może przyczynić się do rozwoju roztoczy i pleśni (bardzo silnego alergenu).

Najlepsze dla uczuleniowców są odkurzacze o podwójnym systemie oczyszczania, wyposażone w dwuwarstwowy worek i filtry HEPA. To zestaw płytek położonych blisko siebie i pokrytych syntetyczną żywicą, która nie przepuszcza nic oprócz powietrza. Zanieczyszczenie i alergeny zostają wewnątrz odkurzacza.

Naucz się sprzątać

Jeśli jesteś alergikiem, nie masz innego wyjścia jak polubić sprzątnie i nauczyć się robić to dokładnie. W przeciwnym wypadku cały twój trud pójdzie na marne. Podłogi i meble czyść co kilka dni specjalnymi środkami zabijającymi roztocza. Książki, płyty, kasety starannie odkurzaj i przechowuj w szklanych gablotach. Przeczytane gazety i magazyny oddawaj komuś znajomemu. Jeśli już masz w domu dywan, przejedź po nim odkurzaczem kilka razy w ciągu tygodnia. Często pierz zasłony, firanki i bieliznę pościelową (gorąca woda zabija roztocza). Raz w tygodniu dokładnie odkurz materac w łóżku, wywietrz pościel i narzuty. Pierz pluszowe maskotki, a kwiaty doniczkowe wstawiaj pod prysznic i dokładnie myj im liście (kurz uwielbia się tam zbierać). Kwiatom ciętym często zmieniaj wodę, nie dopuszczając do powstania pleśni w wazonie.

Unikaj psów i kotów

Jeśli masz alergię na sierść, najlepszym rozwiązaniem jest niestety dom bez zwierzaka. Alergeny z sierści zwierzęcej utrzymają się w powietrzu nawet do 5 lat. Co jednak zrobić, kiedy masz już pupila? Przede wszystkim ogranicz z nim kontakty: nie pozwól mu wchodzić do sypialni, szczotkuj go poza domem, odkurzaj częściej mieszkanie specjalną nasadką do zbierania sierści. Częściej też wietrz dom i kup specjalny nawilżacz powietrza, który ułatwi ci oddychanie.

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.