Jest wiele kategorii produktów, których zakup możemy odłożyć w czasie, kiedy nie chcemy wydawać za dużo pieniędzy – nie możemy tego jednak zrobić, jeśli chodzi o kupowanie jedzenia. Są jednak sposoby na tanie zakupy spożywcze.

Tekst: Dominika Mikołajczyk-Marciniak 

tanie zakupy spożywcze

 

Zakupy spożywcze musimy robić regularnie, ponieważ odpowiednia dieta jest czymś, bez czego nie jesteśmy w stanie zachować zdrowia – nie oznacza to jednak, że musimy godzić się na wysokie ceny i przepłacać. Obecnie jesteśmy w stanie kupić pełnowartościowe jedzenie dla całej rodziny, sporo przy tym oszczędzając – musimy tylko wiedzieć, jak znaleźć najlepsze okazje.

Porównuj ceny podobnych produktów

Kiedy idziemy do sklepu spożywczego, szczególnie do cieszących się ogromną popularnością dyskontów, na półkach znajdziemy całą masę produktów od różnych producentów. Produkty te często są do siebie bardzo podobne, a jedyną rzeczą, która je różni jest marka wydrukowana na opakowaniu i cena, jaka się z tym wiąże. Wybierając tańsze zamienniki znanych produktów, jesteśmy w stanie sporo zaoszczędzić.

Oczywiście, nie możemy od razu zakładać, że wszystkie te produkty są tak samo wartościowe – przed wybraniem tańszej alternatywy, powinniśmy zawsze porównać również skład produktu, by upewnić się, że wybierając niższą cenę, nie płacimy za to niższą jakością jedzenia. Robiąc zakupy, łatwo zauważymy też, że na cenę jedzenia często wpływa kraj pochodzenia – jest to szczególnie widoczne na przykład w różnicach między cenami świeżych warzyw i owoców z Polski i z innych krajów. Wpływa na to oczywiście ich jakość oraz sposób produkcji i każdy klient musi samodzielnie ustalić swoje priorytety. Jest to jednak bez wątpienia jeden ze sposobów na obniżenie wydatków.

Wybierz zakupy online

Kolejnym sposobem na tańsze zakupy jest szukanie okazji online. W sieci wiele produktów możemy znaleźć w dużo atrakcyjniejszych cenach. Powodem tego jest między innymi ograniczenie kosztów prowadzenia działalności, wynikające z braku opłat związanych z wynajmem i prowadzeniem sklepu stacjonarnego. To również dostęp do większej liczby sprzedawców, dzięki czemu mamy większą szansę na znalezienie korzystnych ofert – jest to szczególnie widoczne, jeśli chodzi o produkty trwałe, które nie psują się szybko i dobrze znoszą transport. Lokalizacja sklepu nie ma w takim przypadku dużego znaczenia, a przeglądając oferty z całej Polski, łatwo trafimy na ciekawe okazje i promocje.

Nieco inaczej wygląda kwestia kupowania produktów świeżych w tym warzyw, mięsa czy nabiału – po przetransportowaniu w nieodpowiednich warunkach nie będą one nadawały się do spożycia. W odpowiedzi na ten problem wiele znanym nam sklepów, ale też lokalni sprzedawcy, oferują zakupy online z dostawą do klienta jeszcze tego samego dnia. Warto przejrzeć opcje jak na przykład te dostępne w sklepie internetowym Lidl, wyprzedaże i promocje pojawiają się tam często i pozwalają na tańsze zakupy bez wychodzenia z domu.

 

Kupuj tylko to, czego potrzebujesz

Jakie są jeszcze sposoby na tanie zakupy spożywcze? Bez wątpienia jednym z nich jest kupowanie tylko tych rzeczy, które są nam potrzebne. Często idąc na zakupy, decyzje podejmujemy na podstawie emocji – widzimy nowy produkt, który wygląda interesująco, więc chcemy go wypróbować. Dostępna jest ciekawa promocja, więc korzystamy z niej, mimo że dany produkt nie jest nam potrzebny. Kupujemy oczami, wybierając atrakcyjne opakowania, nie patrząc na datę spożycia, cenę czy zastosowanie produktu. W ten sposób ze sklepu wychodzimy z zakupami o wiele większymi, niż te, po które przyszliśmy, co kończy się też większymi wydatkami.

Takiej sytuacji możemy uniknąć w bardzo prosty sposób – wystarczy zrobić dokładną listę zakupów, na której znajdą się wszystkie niezbędne nam produkty. Wybierając tylko to, co faktycznie planujemy wykorzystać, zmniejszymy ilość kupowanych produktów i obniżymy koszty. W dodatku wydając mniej na rzeczy niepotrzebne, część zaoszczędzonych pieniędzy możemy przeznaczyć na inne produkty w wyższej jakości.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.