Chcesz mieszkać wygodnie i praktycznie? Z pomocą przychodzą meble oferujące więcej niż jedną tylko funkcję. Sofa rozkładana jest tego dobrym przykładem. Kiedy warto się na nią zdecydować i na co szczególnie zwrócić uwagę przy jej zakupie? Przygotowaliśmy kilka wskazówek i podpowiedzi.

sofa rozkładana

Meble wielofunkcyjne – idealne rozwiązanie nie tylko do małych mieszkań

Rzadko zdarza się, aby metraż posiadanego mieszkania w pełni nas satysfakcjonował. Wcześniej lub później na ogół okazuje się, że przestrzeni jest nieco za mało w stosunku do potrzeb wszystkich domowników. Jak sobie z tym radzić? Dobrze przemyślane umeblowanie to podstawa. Oczywiście, nie ma co się oszukiwać, że meble wielofunkcyjne całkowicie wyeliminują mankamenty związane z niedoborem przestrzeni, z pewnością jednak sprawią, że będą one przynajmniej trochę mniej odczuwalne. Łóżko z pojemnikiem? Stolik kawowy z szufladami? Pufy ze schowkiem ukrytym pod siedziskiem? Biurko i toaletka w jednym? Możliwości jest znacznie więcej, dzisiaj jednak skupmy się na sofie rozkładanej…

W jakich pomieszczeniach sprawdzi się sofa rozkładana?

Sofa rozkładana najczęściej wykorzystywana jest w salonie lub pokoju dziennym, zwłaszcza w tych mieszkaniach, w których nie ma możliwości urządzenia pokoju gościnnego w oddzielnym pomieszczeniu. To świetne rozwiązanie, jeśli przynajmniej od czasu do czasu zdarza ci się przenocować gości. Czasem jednak sytuacja życiowa zmusza do tego, aby sofa rozkładana stała się codziennym zamiennikiem klasycznego łóżka. To wcale nie taka rzadkość – gdy pomieszczeń w mieszkaniu nie ma zbyt wiele, a dzieci dorastają i pojawia się potrzeba posiadania przez nie własnych pokoi, rodzice często zmuszeni są zaanektować dotychczasowy salon również na swoją sypialnię. 

To nie koniec świata – jeśli do zakupu sofy rozkładanej podejdziesz w sposób rozsądny i przemyślany, z sukcesem sprawdzi się jako miejsce do spania, nie tylko od przypadku do przypadku, ale i na co dzień. Pamiętaj też, że sofa rozkładana to dobry pomysł do pokoju nastolatka, który coraz częściej zaprasza do siebie znajomych – złożona w trakcie dnia sofa to znacznie wygodniejsza opcja do siedzenia niż klasyczne łóżko.

Sofa z pojemnikiem na pościel – dobry pomysł dla praktycznych

Sofy rozkładane dostępne w sklepach meblowych dają możliwość wyboru, nie tylko pod kątem stylu czy kolorystyki, ale i rozwiązań konstrukcyjnych. Pośród nich znajdziesz zarówno sofy rozkładane z pojemnikiem na pościel, jak i modele bez dodatkowego schowka. Mając na uwadze, że dodatkowego miejsca do przechowywania nigdy zbyt wiele, warto zdecydować się na zakup sofy z pojemnikiem. Nawet jeśli nie będziesz go wykorzystywać do przechowywania pościeli, na pewno przyda się jako schowek na inne przedmioty, chociażby odzież sezonową, której obecnie nie używasz.

sofa rozkładana

Tapicerka sofy rozkładanej – jaką wybrać?

Rodzaj tkaniny obiciowej to jedno z kluczowych kryteriów, którymi powinniśmy kierować się w trakcie zakupu sofy. Często zdarza nam się jednak tę kwestię lekceważyć, a to spory błąd, zwłaszcza w przypadku sofy rozkładanej, która wykorzystywana będzie nie tylko do siedzenia, ale i jako miejsce do spania (dodatkowe albo na co dzień). Przy zakupie sofy z funkcją spania warto mieć na uwadze, że będzie ona narażona na jeszcze bardziej intensywne użytkowanie, a co za tym idzie – ścieranie. Aby zminimalizować ten efekt, warto zwrócić uwagę, czy wybrana sofa tapicerowana jest tkaniną, która poddana została testowi Martindale’a. Co to takiego? 

W ramach tego testu sprawdzana jest wytrzymałość danego materiału na ścieranie, a rezultat wyrażany jest w liczbie cykli, który tkanina zaliczyła, zanim pojawiły się na niej ślady użytkowania i zniszczenia. Im większa liczba takich cykli, tym oczywiście lepiej. Przyjmuje się jednak, że absolutne minimum w przypadku tapicerek sof z funkcją spania to rezultat powyżej 25 tys. cykli. Jeśli jednak zależy ci na tym, aby sofa charakteryzowała się wysokim stopniem wytrzymałości, szukaj raczej tapicerek z wynikami powyżej 40 tys. cykli Martindale’a (90-100 tys. to już górna półka, co wiązać się oczywiście będzie z odpowiednio wyższą ceną).

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę kupując sofę rozkładaną? 

Kolejna kwestia, którą dobrze byłoby przemyśleć, to podłokietniki – lepsza będzie sofa rozkładana z podłokietnikami czy bez? Sofy bez podłokietników to całkiem dobre rozwiązanie w małych pomieszczeniach – optycznie są znacznie lżejsze niż modele z podłokietnikami, zwłaszcza tymi szerszymi i masywnymi. Jeśli jednak kupowana przez ciebie sofa rozkładana wykorzystywana będzie jako miejsce do spania, podłokietniki mogą się okazać niezwykle przydatne. Dlaczego? Po pierwsze stanowić będą skuteczną zaporę dla spadających w nocy poduszek, po drugie będą też stanowić namiastkę wezgłowia łóżka, co docenią zwłaszcza osoby, które lubią czytać przed snem. Bo sofa rozkładana naprawdę może być wygodną alternatywą dla klasycznego łóżka, wyłącznie jednak pod warunkiem, że jej zakup będzie odpowiednio przemyślany…

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.