Szalona niania, modna dziennikarka, dziewczyna w garniturze i największy nieudacznik lat 90. To moje serialowe ikony stylu.

Tekst: Joanna Zaguła

W tym tygodniu zajmujemy się – bardziej niż zazwyczaj – serialami. Oczywiście polecamy najlepsze nowości, wybitne klasyki i zastanawiamy się nad tym, jak seriale ukształtowały naszą kulturę. Ale jest też czas na zabawę – zabawę modą! Przedstawiam więc serialowe ikony stylu. Takie, które inspirują mnie do dzisiaj do tego, żeby ożywiać swoją garderobę i sprawiają, że po kolejnym odcinku mam ochotę od razu iść na zakupy. Najlepiej do lumpeksu.

Fran Fine

W Polsce znana jako Niania Frania. Ale to wspaniała oryginalna kreacja Fran Dresher jako szalonej niani rozpalała moją wyobraźnię we wczesnym dzieciństwie. Fran ubiera się ekstremalnie nieadekwatnie do elegancji luksusowej willi, w której została zatrudniona. Nosi się kolorowo, krzykliwie, wyzywająco seksownie. Niekoniecznie sam kicz i pokazywanie sporej ilości ciała było dla mnie inspiracją. Uwielbiam w niej to, że nie godzi się na dostosowywanie się do okoliczności, pozostaje wspaniałą sobą i nie ma zamiaru nikogo za to przepraszać. Nosi cekiny, miniówki, sztuczne futra i mocne kolory, a wokół niej sami ludzie w garniturach. I to jest piękne.

https://www.instagram.com/p/B1lmoYMHWud/

Carrie Bradshaw

No, ok. Nie może jej w tym zestawieniu zabraknąć, mimo że jest ikoną tak bardzo oczywistą. W sieci najłatwiej znaleźć jej zdjęcia z ostatnich sezonów, kiedy można było zobaczyć w każdym odcinku jakiś dizajnerski ciuch z najnowszych kolekcji. Ale mnie interesuje wczesna Carrie, która nosi stanik na bluzce, krótkie spodenki i kaszkiet z długim płaszczem, plastikowe naszyjniki i sukienki vintage do drogich butów. Gdzieś kiedyś przeczytałam, że Carrie nie ma jednego stylu, tylko codziennie inny i że to jest właśnie jej styl. I tak mi się to spodobało, że do dziś ułatwia mi co rano ten tragiczny wybór: „W co się ubrać?”.

View this post on Instagram

Continuing on the good deed theme of Seinfeld characters, we come to Elaine. She's a wild card in the deck. Crass, unlady-like, lush, sex addict. I've had a crush on her for 30 years. Elaine's goodness is sometimes meant to serve her friends at the expense of others. Receiving nothing in return, she distracts George's boss long enough to allow George the chance to slip his boss a "mickey." She also attempts to help George impress a girl by cheating on an IQ test, also for nothing in return. When she finds out her boss, Mr. Pitt, can win a spot in the Thanksgiving parade, she successfully answers some jazz trivia over the radio and then endures a loud jazz concert by herself just to receive the parade instructions. One of her finest moments is when she had a suite booked at the Plaza Hotel, but then gives it up for Jerry's family to use on short notice. Fucking nice, right? Would you do that for an ex? I'd tell my ex to go fuck herself. #seinfeld #friends #tv #sitcom #elainebenes #julialouisdreyfus #classictv

A post shared by Berkeley-based book cover nerd (@judgingthecover) on

Elaine Benes

W Stanach „Seinfeld” to serial absolutnie kultowy, u nas niestety mało kto go zna. Ja go uwielbiam. Nie będę się teraz rozwodzić nad tym dlaczego. Ale muszę powiedzieć, za co podziwiam styl Elaine. Ta jedyna kobieca bohaterka tego sitcomu, która jest jak najdalsza od kobiecego uroku Carrie. Chodzi często w szerokich ciuchach, spodniach, męskich butach i marynarkach. Jest jednym z chłopaków, razem z nimi żartuje i nie ma w ich relacjach nic z flirtu. A jednak potrafi mieć obsesję na punkcie mokasynów, a jej poniekąd męski styl jest jak najbardziej wart kopiowania!

https://www.instagram.com/p/B1m2SWWnGAW/

Chandler Bing

Nie spodziewaliście się, co? Otóż ten najbardziej nieporadny bohater przyjaciół jest dla mnie ciekawszą inspiracją niż modna Rachel czy hipisowska Phoebe. Jego bezrękawniki, spodnie z z paskiem i wysokim stanem, sweterki, bejsbolówki i mokasyny założone dzisiaj będą wyglądały super modnie.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.