Nasze relacje seksualne mogą budzić skrajne emocje. Często mają wymiar wstydliwy, a ich ugrzeczniony charakter pogłębia problem traktowania seksu jako tabu. Jednocześnie mogą być zupełnie przeciwne – kompulsywne, wyuzdane, wręcz brutalne i odarte z magii. A przecież seks to energia, która łączy trzy kluczowe obszary istnienia człowieka: ciało, umysł oraz duszę. 

seks to energia
Amy Killen

Amy Killen jest prekursorką transformującej mocy seksualnej energii. W swojej pracy naukowej łączy takie dziedziny jak sztuczna inteligencja, technologie regeneratywne z  psychologią i antycznymi praktykami seksualnymi. 

Kochaj i czerp z życia garściami

Medycyna zapobiegawcza to dziedzina medycyny, która skupia się na ochronie pacjentów przed potencjalnymi chorobami i dbałością o zdrowie organizmu. W naszej świadomości medycznej często brakuje myślenia o przyszłości naszego zdrowia, a zainteresowanie nim pojawia się dopiero w momencie, gdy jest już za późno.

„W moim odczuciu współczesna medycyna, zanadto skupia się na leczeniu chorób w momencie pojawienia się objawów, zamiast im zapobiegać. Pierwszy raz dotarło to do mnie, gdy zaczynałam praktykę jako lekarz na oddziale ratunkowym. To doświadczenie skłoniło mnie do zmiany kierunku mojego rozwoju jako specjalistki. Postanowiłam skupić się, na medycynie zapobiegawczej oraz medycynie długowieczności, która koncentruje się na dążeniu do osiągnięcia jak najdłuższego życia w pełnym zdrowiu. Moja praktyka nie ogranicza się wyłącznie do zdrowia seksualnego, ale skupia się na optymalizacji działania całego organizmu. O zdrowiu seksualnym mówię dużo przez jego nieoceniony wpływ na ogólne zdrowie człowieka, ponieważ jest to temat niewystarczająco poruszany, a jednocześnie kluczowy dla osiągnięcia pełni życia” – mówi dr Amy Killen.

Seks rozwiązaniem tajemnicy życia?

Jako dziedzina nauki, seksuologia zaczęła rozwijać się w drugiej połowie XIX wieku. Wówczas powstały pierwsze prace naukowe dotyczące seksualności człowieka, ale ciężko mówić o istnieniu tej nauki w dyskursie publicznym. Tak naprawdę dopiero w XX wieku seksuologia stała się szanowaną dziedziną nauki. Jednak teorie dr Amy Killen wyprzedzają skostniałe podejście naukowe, wyzwalając seks, tworząc z niego naukę o charakterze holistycznym.

„Seksuologia wykorzystuje metody naukowe i psychologiczne do zrozumienia i rozwiązywania problemów związanych z seksualnością. Jednak przez lata zbyt mało uwagi poświęcano pojęciom łączącym zdrowie z seksem. Zdrowy układ seksualny, jest warunkiem właściwego funkcjonowania naszego organizmu. Jest to ostateczne połączenie zdrowia psychicznego, emocjonalnego, relacyjnego, fizycznego, duchowego i środowiskowego. To właśnie sprawia, że zdrowie seksualne jest tak fascynujące i niesamowite. Dlatego powinniśmy mówić o nim więcej, przesuwając nacisk naszych zainteresowań związanych z seksem, na dbanie o zdrowie ogólne” – tłumaczy dr Amy Killen.

Jak seks warunkuje nasze zdrowie i życie?.

Nieustannie aktualizująca się i rozwijająca medyczna wiedza na temat seksu, sprawia, że nie tylko możemy, ale i musimy poszerzać wiedzę w tym temacie. Jedną z odpowiedzi na rosnącą wiedzę seksualną jest termin stworzony przez dr Amy Killem – Sexpotential Medicine.

„Stworzyłam termin Sexpotential Medicine w celu opisania stale postępującego wzrostu świadomości, który widzimy nie tylko w dziedzinie medycyny jako całości, ale także w medycynie seksualnej. Można to zauważyć przede wszystkim w zbiorowej świadomości społeczeństwa. Współczesne problemy wymagają współczesnych rozwiązań. Lata marginalizacji naszej seksualności, zwłaszcza u kobiet, sprawiły, że musimy włożyć w to jeszcze większy wysiłek, aby ponownie zdefiniować naszą seksualność. Dlatego w swojej metodzie łączę tradycyjną medycynę, starożytne praktyki oraz nowe technologie, takie jak sztuczna inteligencja, BIG DATA, blockchain oraz biologię regeneracyjną. Wszystko po to, aby pomóc społeczeństwu osiągnąć zdrowie w najprostszy sposób – czyli podkreślę jeszcze raz – poprzez SEKS” – zaznacza dr Amy Killen.

Mówić, uprawiać, edukować

Seks to po prostu seks, a jednocześnie jest to jedna z najpiękniejszych umiejętności ludzkich, która jest elementarnym doświadczeniem naszej egzystencji. Pomimo tego że każdego dnia świat staje się coraz bardziej otwarty na tematy związane z seksualnością, to nie powinniśmy rezygnować z poszerzania naszej świadomości w tym kierunku. Zwłaszcza w czasach, kiedy obraz wszechobecnego seksu, dostępnego w swojej zdegenerowanej i skomercjalizowanej formie jest na wyciągnięcie ręki.

„Mówienie o seksie bez barier, wciąż jest trudne. Możemy poczuć się zagubieni w świecie, gdzie seks jest utożsamiany z produktem, który leży na sklepowej półce. Aby się o tym przekonać nie trzeba patrzeć daleko. Wystarczy spojrzeć na media, reklamy czy popkulturę, żeby zauważyć sztuczność , która nie pokrywa się z przeciętnymi ludzkimi doświadczeniami. Obraz seksu został w pewien sposób wykreowany i oddzielony od swojej prawdziwej natury. Jak często słyszymy o wpływie zmian hormonalnych, chorobach przewlekłych i codziennych seksualnych problemach w dyskursie publicznym? Jak wygląda świadomość społeczna na temat leków i produktów zaburzających nasze zdrowie? To absurdalne, że wciąż mamy problem z rozmową o tak naturalnych kwestiach. Jednak głęboko wierzę, że ten brak komunikacji społecznej nie potrwa długo. Na moich spotkaniach widzę coraz, więcej świadomych i ciekawych seksualności ludzi, którzy nie tylko chcą się leczyć, ale również naprawiać swoje życie, właśnie za pomocą seksu” – wskazuje dr Amy Killen.

 

Dr Amy Killen będzie można spotkać na żywo w Warszawie na Life Balance Congress 7-9 lipca 2023 roku 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.