Największy w Polsce festiwal bluesowy – Rawa Blues Festival zaczyna się już za kilka dni. Jeśli jeszcze zdobędziecie bilety, pobujacie się nad rzeką Rawą.

Tekst: Joanna Zaguła

Zdjęcia: Materiały prasowe festiwalu

W cyklu Poniedziałek z kulturą tym razem zapraszamy na Rawa Blues Festival w Katowicach. Koncertów bluesowych posłuchacie w najbliższy piątek i sobotę, czyli 11 i 12 października. Festiwal obywa się w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) oraz tradycyjnie w katowickim Spodku.

Rick Estrin and The Nightcats, zdjęcie: Łukasz Rak

Po raz pierwszy ta impreza miała miejsce w 1981 roku. 20 polskich bluesowych wykonawców zagrało dla publiczności liczącej wtedy około 500 osób w śląskich klubach.  „Akant”, „Kwadraty”, „Medyk”, „Puls” i „Wahadło” zgromadziły wówczas fanów muzyki mimo napiętej atmosfery politycznej. Już w grudniu przecież ogłoszony został stan wojenny i czuć było w kraju solidarnościową gorączkę. Od tego czasu Rawa Blues zapracował sobie na miano najbardziej rozpoznawalnego festiwalu bluesowego w Polsce. Pojawiają się na nim gwiazdy światowego formatu, w tym roku m.in. Rick Estrin and the Nightcats, James Blood Ulmer Memphis Blood Blues Band czy Lindsay Beaver.

Lindsay Beaver

Oprócz koncertów odbywają się w Spodku imprezy interdyscyplinarne w ramach „Tygla Kulturalnego”. Są to zarówno happeningi, jak i wystawy pracy studentów ASP czy wieczory poetyckie. Serdecznie zapraszamy, by pobujać się w Katowicach.

James Blood Ulmer Memphis Blood Blues Band, zdjęcie: Łukasz Rak
No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.