Wiosna to doskonały moment na odświeżenie swojej fryzury, a dopasowana do potrzeb twoich włosów pielęgnacja to najlepszy sposób na ich piękny i zdrowy wygląd. Jednak aby właściwie dobrać produkty, które będą służyć włosom i odpowiadać na ich potrzeby, niezwykle przydatna jest wiedza o rodzaju ich porowatości.

Porowatość włosów to stopień odchylenia warstwy zewnętrznej włosa (czyli jego łusek) od warstwy wewnętrznej (czyli kory włosa). Wyróżniamy trzy typy porowatości włosów:

  • niskoporowate (domknięte, przylegające łuski do kory),
  • średnioporowate (lekko odchylone łuski od kory),
  • wysokoporowate (mocno odchylone łuski od kory).

Włosy niskoporowate najczęściej są określane jako pełne blasku, z „efektem tafli”. Łatwo się rozczesują, a po umyciu dość długo schną. Zazwyczaj są proste, przez co niekiedy sprawiają wrażenie cienkich i pozbawionych objętości. Włosy średnioporowate natomiast zazwyczaj są lekko falowane, wyglądają na zdrowe przy właściwej pielęgnacji i łatwo je wystylizować, ale brakuje im blasku, nawilżenia i wygładzenia. Włosy wysokoporowate z kolei puszą się, kręcą i bywają matowe, przez co mogą wyglądać na zniszczone. Trudno je rozczesać, ale szybko schną. Najczęściej są to włosy po zabiegach chemicznych lub zbyt częstym i nieodpowiednim suszeniu i prostowaniu. Takie włosy także mogą wyglądać pięknie i zdrowo – potrzebują tylko więcej uwagi podczas ich pielęgnacji.

Aby określić porowatość swoich włosów, możesz wykonać specjalny test. Dzięki temu upewnisz się, jaki typ pasm posiadasz i jak najlepiej się nimi zaopiekować. Test dostępny jest pod linkiem www.soflow.pl/test.

Najlepsze składniki dla włosów

Porowatość to bardzo istotny czynnik wpływający na kondycję i wygląd włosów. Determinuje on także reakcje pasm na dane produkty i zabiegi pielęgnacyjne. Wybierając poszczególne kosmetyki, możemy więc zadać sobie pytanie, co właściwie decyduje o tym, że dany produkt jest przeznaczony właśnie dla włosów wysoko, średnio czy niskoporowatych?

Przede wszystkim, głównym czynnikiem odpowiedniej pielęgnacji jest właściwie dobrany skład kosmetyku do indywidualnych potrzeb włosów. W zależności od stopnia odchylenia łuski łodygi włosa, a tym właśnie jest „porowatość”, komponowane są poszczególne formulacje, które w największym stopniu odżywią włos. Receptury naszych produktów są dobierane w ten sposób, aby wielkość cząstek składników dopasowana była do stopnia odchylenia łusek. Do włosów o niskiej porowatości dobieramy kompleks aminokwasów (m.in. prolina, alanina, arginina), który ma świetne działanie naprawcze. W pielęgnacji włosów średnioporowatych stosujemy olej arganowy, oliwę z oliwek, olej makadamia, czy awokado. Spośród proteinowych składników stawiamy natomiast na proteiny ryżowe oraz wegański odpowiednik keratyny. Z uwagi na to, że wraz ze wzrostem porowatości maleje poziom naturalnej ochrony włosa, najbardziej narażone i podatne na wszelkie zabiegi chemiczne są włosy wysokoporowate. Często bywają suche, matowe, rozdwojone, łamliwe i szorstkie w dotyku. Tutaj najlepiej sprawdzają się oleje i proteiny o dużych cząstkach, które uszczelnią nadwyrężoną strukturę pasm, np. olej bawełniany, olej z kiełków pszenicy, czy olej lniany. Korzystne działanie dla włosów wysokoporowatych wykazują również proteiny sojowe lub z pszenicy” –mówi Jolanta Langer, Dyrektor Działu Badań i Rozwoju Vis Plantis.

Warto wiedzieć, że źle dobrana pielęgnacja lub jej brak może zmienić porowatość naszych włosów, wpływając na ich kondycje, a tym samym na wygląd.

Nadaj FLOW swoim włosom!

Z myślą o porowatości włosów, która odgrywa kluczową rolę w ich zdrowiu i wyglądzie, marka so!flow by Vis Plantis zdecydowała się opracować specjalną linię produktów, aby zaspokoić unikalne potrzeby każdego typu porowatości włosów. „Seria kosmetyków obejmuje szampony, odżywki i maski, które zostały starannie dostosowane do trzech głównych typów porowatości włosów. Dzięki wyjątkowym formułom, produkty te pomagają zbilansować i zwiększyć zdrowie włosów poprzez dostarczanie odpowiednich składników odżywczych w zależności od indywidualnych potrzeb” – komentuje Jolanta Langer.

Kosmetyki so!flow zawierają również adaptogeny, których właściwości od lat wykorzystywane są w medycynie ajurwedyjskiej. Są to składniki działające holistycznie, wzmacniające organizm w walce z czynnikami stresującymi. Poprzez działanie ochronne przed stresem oksydacyjnym, podtrzymują naturalną odporność organizmu, pozwalając zachować młody wygląd, sprawność i dobre samopoczucie. Wśród roślin wykazujących działanie adaptogenne wyróżniamy m.in. ashwagandę, cytryniec chiński, korzeń maca, różeniec górski czy grzyb Reishi – to wszystko znajdziemy również w kosmetykach so!flow.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.