Orgazm jest dla zdrowia podobnie ważny jak lekka dieta, aktywność fizyczna i spokój umysłu. Nikogo chyba nie trzeba do niego zachęcać, ale przypominamy, jak działa.

Tekst: Joanna Zaguła

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że orgazmy to fajna rzecz. Jeśli ktoś łatwo je osiąga i ma okazję często ich doznawać, to na pewno nie potrzebuje dodatkowej zachęty. A osoby mające problem ze szczytowaniem lub z jakiegoś powodu pozbawione takiej możliwości zazwyczaj nie znajdują się w tej sytuacji z własnego wyboru. Nie chcemy was dziś zachęcać do poszukiwania orgazmu, bo to chyba oczywiste, że każdy chce się go osiągnąć. Chcemy jednak przypomnieć, że niesie on ze sobą wiele więcej korzyści niż tylko intensywną fizyczną przyjemność. Dla tych, którzy wciąż swojego sposobu na orgazm szukają, taka lista może być tylko powodem frustracji, ale tym mocniej zachęcamy do poznawania własnego ciała, np. podczas masturbacji i do zasięgnięcia porady specjalisty-seksuologa. To bowiem niezaprzeczalnie ważny element naszego życia. Można nawet powiedzieć, że warto osiągać orgazm dla zdrowia. A może inaczej – że warto to wiemy, ale warto też wiedzieć, jakie daje nam korzyści, by trochę podnieść się na duchu w tych ciężkich psychicznie czasach.

Seks, a w szczególności orgazm opiera się na hormonach. Przez nasze ciało przepływają wtedy endorfiny, obszar w mózgu odpowiedzialny za odczucie nagrody jest zalewany dopaminą, co sprawia, że doznajemy pozytywnego i uzależniającego odczucia podobnego temu po zażyciu mocnych narkotyków. Z seksem wiąże się także wylew oksytocyny, zwanej hormonem miłości. To ona powoduje (nie przez każdego pożądane) przywiązanie do partnera, a także daje poczucie intymnej więzi.

To spełnienie fizyczne i psychiczne jakie daje satysfakcjonujący seks, zapewnia poczucie przynależności i dobry nastrój, a to jest dla zdrowia bardzo ważne. Fala endorfin pomaga nawet pokonać ból, szczególnie więc polecamy seks podczas okresu – na bóle miesiączkowe. Zaradzi jednak także np. na ból głowy. Po orgazmie zmęczony i zaspokojony organizm zapada łatwiej w sen, więc warto spróbować stymulacji wieczornej, jeśli macie problemy z zasypianiem.

Regularne uprawianie seksu sprzyja ćwiczeniu mięśni Kegla, co skutkuje zdrowszym układem moczowym i zdrowiem intymnym, mężczyzn regularne osiąganie wzwodu i orgazmu pomoże zaś chronić przed impotencją i rakiem prostaty. Jak wykazały badania naukowe, regularne uprawianie seksu zwiększa naturalną odporność organizmu tak jak zażywanie probiotyków, a u kobiet prowadzi do uregulowania cyklu menstruacyjnego.

Skutki częstego szczytowania mogą być nawet jeszcze mniej oczywiste. Statystycznie obniża on ryzyko zapadnięcia na choroby serca lub cukrzycę typu 2 u kobiet, a podwyższony estrogen u kobiet czy testosteron u mężczyzn wzmacniają kości. Estrogen dodatkowo poprawia stan cery dojrzałej.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.