Zdradzają wszystko – zmęczenie, nieprzespaną noc, chorobę, ale też radość, miłość czy wzruszenie. Oczy rzeczywiście są zwierciadłem duszy i ciała. O skórę wokół nich warto więc dbać szczególnie starannie.

Tekst: Antonina Majewska

 

Nie ma na twarzy drugiego tak delikatnego miejsca jak skóra pod okiem. Jej grubość nie przekracza 0,5 mm, czyli jest cztery razy cieńsza niż na brodzie, czole czy policzkach. W dodatku jest pozbawiona ochronnego płaszcza hydro-lipidowego, który zabezpiecza przed wysychaniem i szkodliwym wpływem środowiska. Na jednym centymetrze kwadratowym skóry pod okiem jest około 20 gruczołów łojowych, podczas gdy na policzkach 800. Słabsze są też włókna kolagenu i elastyny, odpowiedzialne za sprężystość i jędrność. A przecież skóra pod okiem pracuje na pełnych obrotach przez cały czas. Za sprawą 22 mięśni, przy każdym uśmiechu i mrugnięciu powieką kurczy się i rozkurcza, ściąga i rozciąga. Nic dziwnego, że potrzebuje kosmetycznego wsparcia.

Kontroluj czas

O ile dwudziestolatkom wystarczy lekki żel lub krem, który nawilży skórę, zadba o jej ochronę (antyoksydanty i filtry), złagodzi podrażnienia, pomoże usunąć uczucie zmęczenia, o tyle kobietom starszym potrzebny jest już kosmetyk o bogatszym składzie. W kremach dla trzydziestolatek znajdują się np. ceramidy, liposomy, witaminy, kofeina, które dobrze radzą sobie nie tylko ze skutkami braku snu czy stresu, ale też z upływającym czasem. Po 28 roku życia, kiedy spada produkcja kolagenu i elastyny, krem pod oczy musi już walczyć z głównymi objawami starzenia się skóry, a oprócz tego rozjaśniać cienie czy minimalizować obrzęki. Czterdziestolatkom przyda się natomiast mały lifting w kremie, ochrona DNA skóry i zabezpieczenie przed przebarwieniami. 

Sztuka nakładania

Skóra okolic oczu to strefa specjalnej troski. Nie należy jej rozciągać ani też mocno pocierać przy demakijażu oraz aplikacji kosmetyków. Krem wklepuje się od wewnętrznego kącika oka do zewnętrznego, na koniec rozcierając delikatnie „kurze łapki”. Najlepiej aplikować preparat tuż nad kością policzkową. Kosmetyk pod wpływem ciepła i tak przemieści się do góry, a nałożony zbyt wysoko może dostać się do oka. Przy okazji warto również pobudzić krążenie krwi i limfy, uruchamiając naturalny proces drenażu, odpowiedzialny za redukcję cieni i opuchlizny pod oczami. Trzeba tylko naciskać punkty pod okiem – jeden obok drugiego, a na zakończenie dwukrotnie przycisnąć środkową część dolnej powieki. 

Zacienione spojrzenie

Jak poradzić sobie z cieniami, opuchnięciami czy zaczerwienieniem oczu? Na wszystko są sposoby, choć warto zdać sobie sprawę, że nawet najlepszy preparat nie zwalczy naturalnych skłonności do zasinień czy obrzęków powiek. Trzeba jednak wiedzieć, że:

  1. Na cienie dobre są kremy z witaminą C, która rozjaśnia skórę oraz z witaminą K, wzmacniającą naczynia krwionośne. Dobrze sprawdzają się również algi lub wosk z gryki. Kremy można przechowywać w lodówce. Zimne preparaty lepiej obkurczają naczynka.
  2. Na zmęczone oczy pomoże maseczka z ogórka. Wystarczy pokroić go w plasterki, schłodzić i ułożyć na powiekach na 10 minut na oczy. Jeszcze lepszy jest zimny kompres z lodu lub maseczka w żelu albo płatkach, wyjęta prosto z zamrażalnika.
  3. Na opuchnięte powieki i zaczerwienione oczy warto położyć na przemian ciepły i zimny kompres z naparu lipy, świetlika lekarskiego albo kopru. Świetnie sprawdza się też świeżo zaparzona czarna herbata.
  4. Podkrążone oczy mogą być wynikiem zmęczenia, braku snu, ale też złej diety, odwodnienia lub problemów hormonalnych. Pomóc im powinien odpoczynek, lekkostrawna dieta, wypijanie półtora litra wody mineralnej na dobę.
  5. Przy skłonności do obrzęków na powiekach, wybieraj lekkie preparaty ze składnikami, które pobudzają krążenie np. z kofeiną, algami, kasztanowcem, zieloną herbatą.

Liczy się cierpliwość

Z nakładaniem kremów pod oczy jest jak z myciem zębów. Nie wolno o tym zapominać. Aplikuje się je dwa razy dziennie, cierpliwie i systematycznie, bez pospiechu i fuszerki. Wieje nudą – myślisz. Nic podobnego. Możesz przecież przebierać w kosmetykach, wypróbowywać nowości i cieszyć się, że wciąż wyglądasz młodo.
Do wyboru masz kremy, sztyfty pod oczy, maski lodowe, kostki chłodzące, płatki, preparaty typu roll on, kosmetyki o podwójnej formule – krem plus żel, wypełniacze zmarszczek w pisaku. Na pewno znajdziesz coś dla siebie i na swoją kieszeń.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.