Co to znaczy „mieć swój styl” i jak ma się do tego moda? Sprawdź, czy odróżniasz jedno od drugiego.

Tekst: Sylwia Skorstad

Żyjemy w czasach dających tak wiele możliwości wyboru, że niekiedy odnosimy wrażenie, iż zdecydowanie się na coś przerasta nasze zdolności percepcyjne. Weźmy pod lupę choćby ubrania, buty oraz dodatki. Idąc na zakupy, przebieramy w markach, fasonach oraz kolorach. Kupujemy na „do pracy”, na wieczór, na wesele i „na wszelki wypadek”. Nieważne jednak, jak obszerną i na ile zapełnioną mamy szafę, i tak nadchodzi w końcu taki dzień, w którym nie mamy się w co ubrać.

Wiecie, dlaczego tak się dzieje? Bo mylimy styl z modą.

Twój styl

Styl to nasza zdolność do wybierania z tej niemożliwej do ogarnięcia wzrokiem góry rzeczy tego, co koresponduje z naszą wizją siebie. Własnym wyczuciem stylu podkreślamy naszą tożsamość. Zakładając na siebie rzeczy wybrane wedle własnego gustu, mówimy: „to właśnie jestem ja, taka się sobie podobam”. Niektórzy zdają się jeszcze dodawać zaczepnie: „i co wy na to?”. Bo taki mają styl.

Nie jest tak, że wszyscy mamy zawsze ten sam styl. Jednego dnia będziemy się najlepiej czuły w dżinsach i koszuli, innego w kwiecistej sukience. Można mieć wiele ulubionych stylów. Mitem jest natomiast przeświadczenie, że można nie mieć żadnego stylu. „Ona nie ma za grosz stylu” – mawiamy pogardliwie o kimś, kto nie przywiązuje wagi do wyglądu. Ależ ma, po prostu odmienny od naszego, zatem właściwiej byłoby rzucić, że „ona nie ma za grosz mojego stylu”.

Styl to coś więcej niż świadomy wybór ubrania i dodatków. Posiadanie swojego stylu wymaga bowiem znajomości samej siebie oraz odwagi do bycia tym, kim mamy ochotę być.

Moda przemija, styl pozostaje

Kilka sezonów temu, kiedy modne były akurat plastikowe bransoletki, napisy na trampkach, balejaż oraz naszyjniki z muszelek, redakcja najpopularniejszego w USA pisma na temat psychologii, zamieściła następujące porównanie stylu i mody:

– Moda kosztuje, styl jest bezcenny;

– Moda jest bezrefleksyjna, styl jest inteligentny;

– Moda się zmienia, styl ewoluuje;

– Moda przychodzi z zewnątrz, a styl pochodzi z wewnątrz;

– Moda jest deklaracją, styl podpowiedzią;

– Moda jest na chwilę, styl jest na zawsze;

– Moda jest na serio, styl może być ironiczny;

– Moda kopiuje, styl jest oryginalny;

– Moda to powłoka, styl to wnętrze.

Chwytliwe hasła, prawda? Ich celem jest przekonanie nas do tego, by nie podążać ślepo za modą, ale z wielu różnych propozycji wybierać świadomie i tworzyć własny styl. I jednocześnie nie ma nic złego w tym, gdy naszym stylem jest właśnie bycie modnym.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.