W ostatni dzień maja startuje piąta edycja Artshow – niezwykłej wystawy, podczas której artyści wprowadzają publiczność w tajniki swojej pracy. W przestrzeniach warszawskiej Bohemy obejrzeć i kupić będzie można setki prac z dziedziny malarstwa, rzeźby, grafiki, rysunku, tkaniny, ceramiki artystycznej czy fotografii. Gratką dla kolekcjonerów będą oryginalne rysunki Tamary Łempickiej. Spotkanie z jej prawnuczką, Marisą de Lempicką odbędzie się 1 czerwca, o godzinie 13:00.

Marisa de Lempicka, prawnuczka najsłynniejszej polskiej malarki i ikony światowego art déco, przylatuje specjalnie z Aspen, by podzielić się z uczestnikami Artshow osobistymi historiami i nieznanymi faktami z życia artystki oraz zaprezentować oryginalne rysunki Tamary. Oprócz nazwiska odziedziczyła po prababce zamiłowanie do sztuki. Od lat dba o jej spuściznę artystyczną i kontynuuje artystyczną wizję. Warszawę odwiedzi na zaproszenie Vitkacy.com, firmy produkującej tkaniny inspirowane polską sztuką. Rozmowę z prawnuczką „baronowej pędzla” w niedzielę 1 czerwca, w przestrzeni Glicerynowni, należącej do kompleksu Bohema na warszawskiej Pradze, poprowadzi Aneta Kowalczyk, założycielka Vitkacy.com.
„Tamara nie przekazała talentu malarskiego kolejnym pokoleniom, z czego często żartuje Marisa, ale prawnuczka artystki ma jej charyzmę, autentyczność i magnetyzm, który czuje się od pierwszej chwili” – mówi Aneta Kowalczyk.
Podczas spotkania z publicznością będzie czas na rodzinne anegdoty, tematy związane ze sztuką i kulturą, jak choćby plan powstawania filmu o Tamarze Łempickiej, a także ciekawostki o najbardziej znanych kolekcjonerach twórczości artystki, m.in.: Madonnie i Barbrze Streisand.

Od godz. 14:00 Marisa będzie gościem na stoisku Vitkacy.com, gdzie będzie podpisywała książki i rozmawiała z czytelnikami. Organizatorzy przygotowali też prawdziwą gratkę dla miłośników sztuki – możliwość obejrzenia i kupienia wyeksponowanych tam unikatowych rysunków Tamary Łempickiej z lat 1920–1930, przywiezionych na Artshow i zaprezentowanych dzięki Galerii Varietes. To pierwsza taka okazja w Polsce, by zobaczyć oryginalne szkice artystki w obecności jej potomkini, porozmawiać o nich i – podobnie jak ikony popkultury – dołączyć do grona kolekcjonerów.
Na stoisku nie zabraknie też certyfikowanych gobelinów i żakardowych poduszek z motywami obrazów Tamary oraz albumów i książek z dedykacją Marisy. Wszyscy goście będą mieli możliwość zdobycia autografu, wspólnego zdjęcia oraz posłuchania osobistego komentarza Marisy do wybranych prac.

Co nas jeszcze czeka na Artshow 5?
Artshow przyzwyczaiło już swoich gości do bogatego programu dodatkowych aktywności towarzyszących wystawie oraz spotkań z artystami, którzy przez cały czas trwania wydarzenia są na miejscu i zapoznają zwiedzających ze szczegółami swojej pracy. Nie inaczej będzie i tym razem. W programie Artshow 5 nie zabranie pokazów malowania i rzeźbienia na żywo, czyli Live Art. Ciekawi tajników warsztatu twórców będą mogli podpatrywać ich przy pracy przez cały czas trwania wystawy.
Nowością majowej edycji będzie wystawa prac studentów i absolwentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych z Wydziału Wzornictwa pod symbolicznym hasłem „Czy design uratuje świat?” Na odwiedzających czekać będą odważne projekty, których autorzy próbują zmierzyć się z ważnymi problemami współczesnego świata. Młodzi twórcy sięgną po tematy zrównoważonego rozwoju, ekologii, czy problemów emocjonalnych wywołanych tempem życia. Kontynuacją wystawy będzie panel dyskusyjny o tym samym tytule.
„Warta uwagi będzie wystawa specjalna prac Witolda Zandfosa francusko-polskiego artysty, znanego i nagradzanego architekta i malarza. Na Artshow będziemy mieli rzadką okazję, by obejrzeć i kupić jego prace malarskie z kilku najbardziej znanych cykli. Z kolei miłośnikom designu polecam przetestowanie mebli nowej marki meblowej Tomka Rygalika – Loope, która na wystawie będzie miała swoją polską premierę. Meble wytwarzane z materiału pozyskiwanego z recyklingu reprezentują ideę „cyrkularnego designu” – każdy obiekt może być w przyszłości przekształcony w inny” – wyjaśnia Ewa Mierzejewska, pomysłodawczyni i organizatorka Artshow.
Artshow nie zapomni także o najmłodszych. Z okazji Dnia Dziecka dzieci i młodzież dla lat 16 mają wstęp wolny na wystawę i mogą wziąć udział w specjalnie dla nich zorganizowanych warsztatach kreatywnych i zajęciach plastycznych prowadzonych przez wydawnictwo Dwie Siostry (niedziela) i studentów Uniwersytetu Śląskiego (sobota).
Sprzedaż biletów na wydarzenie właśnie ruszyła: