Jak powinno wyglądać idealne zimowe danie, które będzie zdrowe i rozgrzewające? Samo podgrzanie zupy nie wystarczy, więcej powie nam kuchnia 5 przemian.

Tekst: Joanna Zaguła

Napijesz się czegoś? – pytam, gdy ktoś mnie odwiedza. Co jemy dziś na obiad? – ustalam z moim chłopakiem. Na co masz ochotę? – pytam przyjaciółkę. A odpowiedź brzmi zawsze – Coś ciepłego. Wszyscy chcemy się rozgrzać. Nawet gdy nie ma mrozu, wilgotne powietrze przenika przez poły płaszcza i nieprzyjemnie ochładza organizm. Z pomocą przychodzi na szczęście kuchnia 5 przemian.

To metoda oparta o tradycyjną medycynę chińską, która może nie każdego przekonuje, może nie jest dla każdego, ale nikomu nie zaszkodzi zdrowa, rozgrzewająca zupa.

Gotowanie według 5 przemian opiera się na wierze, że wszechświat składa się elementów, które muszą pozostawać ze sobą w harmonii, będąc jednocześnie w ciągłym ruchu. Negatywne zjawiska, takie jak choroby powstają zaś w skutek zachwiania tej równowagi. Dlatego, by być zdrowi, powinniśmy dbać o cały organizm, a nie tylko zwalczać objawy chorób.

A równowagę w organizmie utrzymujemy, m.in. zdrowo jedząc. Zasady odżywiania według kuchni 5 przemian są zakorzenione w tej zmienności wszechświata. Przemiany, które on przechodzi, symbolizują elementy: Drzewo, Ogień, Ziemia, Metal i Woda. Przypisuje się je do części ciała człowieka, a także do konkretnych produktów spożywczych. I w ten sposób człowiek staje się związany z tym, co je i tym, co go otacza. Zaś jedząc odpowiednio i zgodnie z cyklem pór roku, utrzymamy pomiędzy sobą a światem harmonię.

Według kuchni 5 przemian produkty dzielą się na: gorące, które ogrzewają organizm, ciepłe, które dodają energii, neutralne, która podtrzymują równowagę w organizmie, nawilżające, które wspomagają odżywianie ciała i zimne, które chłodzą, gdy jest za gorąco. Konkretne składniki diety przyporządkowane do tych funkcji to:  

– gorące (ostre przyprawy, jak chili, pieprz, suszony imbir, alkohol)

– ciepłe (cebula, por, bazylia, cynamon, świeży imbir, tymianek, oregano, kolendra, gałka muszkatołowa)

– neutralne (zboża i warzywa, orzechy, strączki)

– nawilżające lub chłodny (sezonowe lokalne owoce, sałata, pomidory, ogórki, fermentowane produkty mleczne, jak jogurt)

– zimne (zimna woda, banan, kiwi, wodniste owoce jak arbuz)

Jedząc zgodnie z rytmem pór roku, powinniśmy nie tylko kupować to, co sezonowe, ale też latem się schładzać, a zima dogrzewać. Teraz stawiamy więc na ostre przyprawy i dania z cebulą czy porem. Dodatkowo powinniśmy starać się wyeliminować z diety cukier i jeść w większości produkty roślinne. Dania, które przygotowujemy, powinny być jak najmniej przetworzone. Do tego wysypiamy się i jemy regularnie. Logiczne, prawda? Kuchnia 5 przemian uczy nas jeszcze dodatkowo, że ważny jest sposób przyrządzania potraw. Więc idealna zimowa zupa powinna nie tylko być ostro przyprawiona, ale też długo gotowana. Bo to zwiększa jej „ciepło”.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.