Mniej lub bardziej rozbudowany zestaw garnków jest obowiązkowym elementem wyposażenia każdej kuchni. Bez niego trudno byłoby przygotować większość potraw i dodatków. Na co zwracać uwagę podczas ich zakupu? Które garnki są prawdziwym must have? Podpowiadamy!

zestaw garnków

Zestawy garnków — podstawowe i rozbudowane

Najprostsze komplety garnków kuchennych składają się z sześciu elementów, gdyż jako element traktowana jest także każda pokrywka. Do wyboru jest zestaw garnków nierdzewnych, emaliowanych oraz aluminiowych z powłokami nieprzywierającymi. Niektóre mają jeszcze specjalne wkłady do gotowania na parze, dzięki czemu przyrządzimy potrawy bez dodatku tłuszczu i nie będzie już potrzeby kupowania kolejnych naczyń. 

Dużą popularnością cieszą się także ośmioelementowe zestawy garnków, w których znajduje się rondel z dłuższą rączką. Przydaje się on do podgrzewania małych porcji jedzenia, gotowania mleka, budyniu, jajek czy robienia sosów. Oprócz podstawowej wersji dostępne są ponadto rozbudowane komplety garnków, uzupełnione o patelnię (jedną lub kilka), a nawet czajnik. Wszystko utrzymane jest w tym samym stylu oraz tej samej kolorystyce.

Komplet garnków na indukcję — czy każdy się nadaje?

W wielu domach znajdują się kuchenki działające na zasadzie indukcji elektromagnetycznej. Niemal w stu procentach wykorzystują one pobieraną energię elektryczną, co przekłada się na niższe rachunki. Są one też bezpieczne w użytkowaniu, nie ma ryzyka nagrzewania całej płyty podczas gotowania. 

Niestety jest jeden haczyk — wymagają używania zestawu garnków z odpowiednim dnem, a dokładniej z płaskim i wykonanym z ferromagnetycznego materiału, na przykład żelaza czy stali. Należy zatem wybierać wyłącznie te komplety garnków kuchennych, w których producent wyraźnie zaznaczył, że nadają się na kuchenkę indukcyjną.

4 ważne rzeczy podczas kupowania zestawu garnków

Zakup kompletu garnków nie jest wcale tak trudny, jakby się mogło wydawać. Wystarczy najpierw zastanowić się, ile sztuk naprawdę potrzebujemy oraz czy będziemy używać ich na kuchence indukcyjnej, czy też nie. Następnie pozostaje jeszcze zwrócenie uwagi na kilka kwestii, o których piszemy poniżej.

Rozmiar garnków

Każdy z nas musi wybrać zestaw garnków, który spełni oczekiwania i będzie wystarczający. Jednym sprawdzą się te o mniejszej pojemności, inni zaś nie wyobrażają sobie gotowania bez typowo dużego garnka, na przykład o pojemności 7 litrów, idealnego do przygotowania zupy.

Wyprofilowane uchwyty

Garnek sam w sobie powinien być świetnej jakości, jednak tutaj duże znaczenie mają także uchwyty. Powinny być wygodne, antypoślizgowe i — co najważniejsze — nieprzewodzące ciepła i tym samym nienagrzewające się.

Solidne pokrywki

Pokrywki są wykonane najczęściej z hartowanego szkła bądź stali nierdzewnej. Pierwszy jest bardzo wytrzymały, drugi zaś lepiej trzyma ciepło. Bez względu na to, które pokrywki wybierzemy, kluczowy jest niewielki otwór umożliwiający wydostawanie się pary wodnej. 

Sposób mycia

Ostatnią ważną kwestią jest też sposób mycia zestawu garnków. Tutaj trzeba ściśle przestrzegać zaleceń producenta, gdyż nie w każdym przypadku będzie możliwe włożenie ich do zmywarki. 

Stojąc przed zakupem kompletu garnków kuchennych, weźmy pod uwagę wszystkie powyższe informacje i wskazówki. Odpowiednio dobrane produkty, a przy tym solidne i funkcjonalne, nie tylko ułatwią przygotowywanie posiłków, ale też będą mogły być użytkowane przez wiele lat. W razie potrzeby można też uzupełniać zestaw garnków o kolejne sztuki.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.