Polecamy coś na długie jesienne wieczory. Te książki na jesień wleją wam ciepło w serca, ale też w żyły, bo poniosą ciśnienie i zaskoczą.

Tekst: Joanna Zaguła

Jak powszechnie wiadomo, najlepiej czyta się jesienią. Kiedy nic nas nie odrywa od lektury, bo na dworze deszcz, więc nie ma po co wychodzić, w mieszkaniu zimno, więc siedzimy w miejscu, pod kocem, a na horyzoncie brak większych imprez, więc koncentrujemy się na światach literackich. Dzisiaj polecamy wam książki na jesień – trochę fikcji, trochę nieprzyjemnej prawdy, ale też trochę przyjemności.

Czarownice. Niezwyciężona siła kobiet Mony Chollet to wydany przez Karakter zapis z historii wykluczania kobiet. Autorka śledzi mechanizmy, jakie umożliwiały zamykanie kobietom ust. Podaje przykłady z historii, literatury, filmu, pop-kultury, polityki oraz życia codziennego na to, że kobiety niepokorne utożsamiano z czarownicami. Polecamy, żeby się trochę wykurzyć na patriarchat i użyć jego broni przeciwko niemu, czyli utożsamić się z czarownicami.

Diabli dykcjonarz Ambrose Bierce napisał w 1911 roku, a ta klasyczna pozycja amerykańskiej literatury ukazuje się teraz u nas nakładem wydawnictwa Ha!art. To zbiór haseł podobny słownikowi, ale podany w ironiczny, cyniczny wręcz sposób. Możecie się przy lekturze uśmiechnąć, ale ostrzegamy, że to czarny humor, więc śmiech może wam utknąć w gardle podczas tej diabelskiej lektury, kiedy okaże się, że „z samych siebie się śmiejecie”.

Dropie Natalki Suszczyńskiej także wydaje Ha!art. To fikcja osadzona w bliskiej przyszłości, w której występują mówiące ptaki, chomik-jasnowidz, upijające się psy, a do Polski zjeżdżają emigranci z krajów Beneluksu. Jednak wciąż czynsze są wysokie, praca słabo płatna, a życie przedstawicieli prekariatu tak samo trudne, jak dzisiaj. Niebezpiecznie i smutno znajomy jest ten wymyślony świat.

Pamiętnik księgarza Shauna Bythella da wam odpocząć od rozmyślań nad losem świata. To dowcipna i przyjemna opowieść o życiu w małomiasteczkowej Wielikiej Brytanii, o trudnym biznesie, jakim jest prowadzenie antykwariatu, o dziwnych klientach i o miłości do książek.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.