„Witajcie w księgarni Hyunam-Dong” to koreański bestseller, debiutującej pisarki Hwang Bo-reum, który spodoba się wszystkim miłośnikom książek.
Tekst: Sylwia Skorstad
Yeong-ju nie odnajduje się w życiu i ma wrażenie, że nic już nie jest w stanie jej ucieszyć. Nie czuje się dobrze w towarzystwie ludzi, nawet odezwanie się publicznie sprawia jej trudność. Niespodziewanie nawet dla siebie postanawia otworzyć kameralną księgarnię na obrzeżach Seulu. Projekt zdaje się być z góry skazany na porażkę, bo kto w tych czasach może utrzymać się ze sprzedaży książek? W dodatku Yeong-ju nie sprawdza się dobrze w roli właścicielki sklepu z książkami. Przez pierwsze tygodnie głównie chowa się przed klientami i szuka odpowiedniego kąta, by móc się wypłakać. Z czasem zaczyna jednak rozumieć, że polecając klientom odpowiednie książki, może im pomóc uporać się z codziennymi troskami. Aby ożywić atmosferę księgarni, zatrudnia baristę, którego zadaniem ma być wyłącznie parzenie kawy. Kiedy w sklepie niewiele się dzieje, dyskutują na temat książek. Zaczynają organizować spotkania autorskie, zakładają kółko czytelnicze, poznają coraz lepiej swoich klientów. Im bardziej czują się w Hyunam-dong jak u siebie, tym większym powodzeniem cieszy się stworzone przez nich miejsce.
Zwyczajnie spróbuj
Podczas jednego ze spotkań autorskich pewna pisarka dzieli się z właścicielką księgarni swoją receptą na sukces: „Zwyczajnie próbuję. Zamiast gdybać nad tym, czy mam do tego talent, uznałam, że w pierwszej kolejności powinnam spróbować coś napisać. Po prostu zawsze chciałam doświadczyć takiego życia”.
„Zwyczajnie spróbuj” to jeden z morałów debiutanckiej powieści Hwang Bo-reum. To samo odnosi się do autorki. Pracująca jako inżynier oprogramowania kobieta postanowiła spróbować napisać historię o uzdrawiającej mocy książek. Wysłała ją na konkurs, zdobyła nagrodę i wydała e-booka. Jego sukces sprawił, że książka została wydana również w formie papierowej, stała się bestsellerem i została sprzedana do 9 innych krajów. Teraz staje się hitem w europejskich księgarniach, a jej sukces można porównać do tego, który stał się udziałem powieści japońskiego lekarza pod tytułem „O kocie, który ratował książki”. Te dwie książki łączy coś więcej niż komercyjny sukces. Obie przypominają, że dobrze opowiedziane historie mają moc wpływania na ludzkie losy. Potrafią nie tylko zmienić nastrój, ale też pomagają zajrzeć w głąb siebie i w bezpieczny sposób doświadczyć czegoś, co jest nam potrzebne do zrozumienia własnych ograniczeń.
Swój kawałek podłogi
Gdy Yeong-ju zastanawia się nad tym, jak odnaleźć radość życia, to myśli o miejscach, w których czuje się dobrze. Rozważając możliwości podjęcia nowej pracy, skupia się na kilku nietypowych wyznacznikach: czy w danym pomieszczeniu może czuć się sobą, czy jej ciało akceptuje tę przestrzeń i czy czuje tam się ważna oraz zadowolona z samej siebie. Tak oto staje się właścicielką księgarni. Próbuje też sprawić, by inni poczuli się w stworzonym przez nią zakątku jak u siebie. Hyunam-dong to bezpieczny azyl w mieście zbyt wielkim, by mogło pomieścić wszystkie ludzkie smutki, swój kawałek podłogi dla każdego, kto chce odpocząć od zgiełku.
Jej opowieść nie jest bajką, w której wszystko zaczyna układać się dobrze, gdy tylko wystarczająco tego chcemy, ale daje dużo nadziei i motywacji do działania. Namawia do tego, aby wyjść z kręgu własnych trosk i spróbować być uważnym na innych ludzi. Dbałość o nich nie trzeba koniecznie wyrażać rozmową lub dotykiem. Można im na przykład polecić odpowiednią książkę, nakarmić pokrojonymi owocami albo zrobić dobrą kawę. Wspólne czytanie może być wstępem do rozmowy.
Hwang Bo-reum, „Witajcie w księgarni Hyunam-dong”, Wydawnictwo Albatros