„W pełni” to poradnik dla kobiet po czterdziestce, który warto przeczytać bez względu na wiek, bo dostarcza ważnych informacji na temat zdrowia i pomaga żyć ze sobą w zgodzie.

Tekst: Sylwia Skorstad

fot: Pixabay

Czy rozmawiasz z innymi kobietami otwarcie na temat menopauzy? Jeśli odpowiadasz twierdząco, to albo jesteś wyjątkowa, na przykład ze względu na swoją osobowość lub wykonywany zawód, albo jesteś dokładnie w tym wieku, w jakim ten temat staje się interesujący. Zwykle jest tak, że dopóki kobieta nie ma objawów zbliżającej się menopauzy, niechętnie o niej rozmawia i niechętnie zdobywa informacje na temat tego etapu życia. „Lepiej nie wywoływać wilka z lasu”, „Lepiej pomartwić się tym, gdy będzie trzeba. Wilk jednak wcale nie jest wilkiem, przychodzi wtedy, kiedy jest na to czas i do każdej z nas o innej porze i z innymi objawami. Nic zatem nie zaszkodzi zapoznać się z tematem, wręcz przeciwnie – pomoże. Warto wiedzieć, jakie dokładnie zmiany zachodzą w ciele dojrzałej kobiety, jak je złagodzić lub po prostu przygotować się na nie i je zaakceptować.

„W pełni. Jak zaprzyjaźnić się z menopauzą i brać od życia to, co najlepsze” odczarowuje mity na temat menopauzy, dodaje pozytywnej energii i dostarcza tak wielu ciekawych informacji, że aż trudno je pomieścić w głowie.

Dzisiejsza pięćdziesiątka to… nowa pięćdziesiątka

Najpierw była napisana wspólnie z dr Tadeuszem Oleszczukiem książka „O menopauzie. Czego ginekolog Ci nie powie”, teraz na rynek trafia kolejna pozycja, po którą warto sięgnąć. Jest pięknie wydana, pełna mądrych i ciekawych opowieści kobiet oraz wskazówek, jak żyć zdrowiej.

„W pełni. Jak zaprzyjaźnić się z menopauzą i brać od życia to, co najlepsze” to książka, w której znajdziecie w między innymi rozdziały o zdrowym odżywianiu, piciu alkoholu, ruchu, stresie, seksie, dbaniu o urodę, suplementacji, słodyczach… Nie zabrakło też miejsca na część poświęconą emocjom, czyli rozdziałach traktujących na przykład o stresie, szczęściu, dobrym życiu czy radości z seksu. Wszystko to opisane rzetelnie i naukowo, ale bez zanudzania i pouczania. Książka odpowiada na większość pytań, jakie chciałybyście zadać lekarzom specjalistom, gdyby oni mieli dla was nieograniczony czas, a wy cierpliwość do zapisania ich odpowiedzi na kartce. Mówi też otwarcie o tych kwestiach, o które zapytać niełatwo, nawet lekarza.

Anna Augustyn-Protas wyjaśnia, dlaczego pięćdziesiątka nie jest nową trzydziestką i dlaczego nietaktem jest zapewnianie koleżanki, że „nic się nie zmieniła”. Nie ma nic niestosownego w naturalnych zmianach i tylko od nas zależy, jak zdecydujemy się z nich korzystać.

W pełni - okładka książki

Plusy dojrzałości

Ten poradnik to solidna dawka dobrej energii. Tworzy listę plusów dojrzałości tak samo wytrwale jak listę wyzwań, z którymi trzeba się zmierzyć, zbliżając się do pięćdziesiątki. Można mu zaufać, bo w bibliografii odnosi się do rzetelnych źródeł, a nie porad zasłyszanych w kolejce do apteki.

To książka, którą można kupić w ciemno jako udany prezent dla ulubionej koleżanki, dla mamy albo siostry, córki lub cioci. I to bez względu na wiek dziewczyny, którą ma się ochotę obdarować. Wszystkim nam się przyda wiedza o zdrowym odżywianiu, działaniu hormonów, dbaniu o siebie i lubieniu siebie oraz traktowaniu własnego ciała i jego potrzeb z szacunkiem i uwagą, na jakie zasługuje.

Jeśli macie ochotę wiedzieć, dlaczego „nie ma bardziej twórczej siły na świecie niż zapał kobiety po menopauzie”, dobrze trafiłyście. To poradnik w sam raz dla was.

Anna Augustyn-Protas „W pełni. Jak zaprzyjaźnić się z menopauzą i brać od życia to, co najlepsze”, Wydawnictwo Zwierciadło

 

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.