„Kobiety, miłość i dżihad” to różnorodne historie muzułmańskich kobiet opowiedziane przez akademiczkę specjalizującą się w tematyce związanej z islamem.

Tekst: Sylwia Skorstad

fot: Freepik

Mieszkająca w obozie przy granicy syryjskiej piętnastoletnia Lamia jest pełna gniewu. Poucza inne dzieci, zdarza się jej używać przemocy fizycznej, gdy któreś nie słucha. Jej brat zginął na froncie, z resztą rodziny została rozdzielona w wyniku działań wojennych. Wychowuje się w świecie bez edukacji, opieki zdrowotnej, dostępu do informacji i odpowiedniego wsparcia ze strony dorosłych. Nikogo nie interesuje, jakie ma talenty i pasje albo co chciałaby robić w życiu. Matka nauczyła ją strzelać, gdy dziewczynka miała siedem lat, aby mogła bronić się przed „niewiernymi”. Marzy o zemście i chwale. Marzeniem jej ciotki jest, by jak najszybciej wyszła za mąż i urodziła dzieci, które będą służyły sprawie.

Mieszkająca w Indiach Giri to hidźra, czyli osoba trzeciej płci udzielająca błogosławieństw na różnych ceremoniach. Wynajmują ją ludzie różnych religii, by przyniosła im szczęście. Jak sama mówi, tańczy i zarabia we wszystkich świątyniach. Cieszy się z tego, że może podążać własną drogą, być częścią wspólnoty. Czuje się wybranką bogini opiekującej się osobami jej profesji, ma dystans do siebie, swojego wyglądu i zajęcia. Zanim została hidźrą, nigdzie nie pasowała, w domu rodzinnym dla kogoś takiego jak ona nie było miejsca. Uciekła z domu w wieku trzynastu lat, by już zawsze móc robić to, na co ma ochotę. Te i inne kobiety świata islamu można poznać w nowej książce Magdaleny El Ghamari.

Kobiety świata islamu

Doktor nauk o obronności Magdalena El Ghamari jest wykładowczynią uniwersytecką, członkinią European Security Assosiation oraz Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, publicystką i pisarką. W publikacjach najczęściej porusza takie wątki jak terroryzm, operacje wojskowe czy zagrożenia bezpieczeństwa międzynarodowego. Tym razem postanowiła poświęcić książkę kobietom, jakie spotkała podczas licznych podróży odbywanych w celach badawczych.

Termin „kobiety świata islamu” jest tak szeroki, że jego słabość można dostrzec dopiero zestawiając go z terminem „kobiety świata chrześcijaństwa”. Ile trzeba by było bohaterek, aby dobrze scharakteryzować tak olbrzymią i różnorodną grupę? Wśród muzułmanek, podobnie jak wśród chrześcijanek, znajdziemy przecież kobiety biedne i bogate, religijne i nie przywiązujące wagi do słów proroków oraz imamów, zaradne i nieporadne, rozważne i romantyczne. Próba zmieszczenia ich wszystkich w jednym, zdefiniowanym wyłącznie poprzez wyznanie zbiorze, byłaby zadaniem karkołomnym.

El Ghamari nie próbuje zdefiniować czytelnikowi kobiet islamu, tylko prezentuje historie fascynujących kobiet, które poznała w różnych częściach świata. Wybiera te, które z jakiegoś powodu ją poruszyły – bizneswoman, swatkę, terrorystkę, zradykalizowaną działaczkę, która przechodzi proces „rehabilitacji” oraz kilka innych. Opowiada o tym, co od nich usłyszała i dzieli się przemyśleniami na ten temat.

kobiety, miłość i dżihadBez wstępów

„Oddaję tę książkę w wasze ręce, z nadzieją, że zaciekawi was ta strona mojego świata – pełnego kontrastów, nadziei, ale i niepewności. To, że mogłam tyle napisać o swoich bohaterkach, uważam za dar. Codziennie uczę się czegoś nowego od kobiet, jakie spotykam na swojej drodze – podczas zbierania materiałów, rozmyślań, obserwacji czy podczas picia porannej kawy” – zwraca się do czytelników autorka.

„Kobiety, miłość i dżihad” nie jest książką, z która łatwo się zaprzyjaźnić od pierwszych stron. Dla kogoś, kto o świecie islamu wie niewiele i z jej pomocą chciałby zacząć poszerzać wiedzę, może być skokiem na zbyt głęboką wodę. Autorka nie tłumaczy wszystkich niuansów, niekiedy prezentuje poszczególne historie bez szerokiego kontekstu. Ufa, że kolejne bohaterki na tyle zaciekawią czytelnika, by sam zapragnął dowiedzieć się więcej. W wielu aspektach to świat zupełnie odmienny od tego, w jakim żyje przeciętna Polka – mniej stabilny, bardziej niebezpieczny, stawiający więcej wyzwań. Przestrzeń kulturowa, którą warto poznać, choćby po to, by nie wydawać zbyt pochopnych ocen.

Magdalena El Ghamari, „Kobiety, miłość i dżihad”, Wydawnictwo Prószyński i S-ka

 

 

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.