Mgiełki do ciała, wody termalne, chłodzące żele do stóp, balsamy z miętą. Kosmetyki dla ochłody latem mają swoje gorące pięć minut.

Tekst: Antonina Majewska

dla ochłody

 

Wszystko zaczęło się od żeli do stóp, które miały zmniejszać uczucie „ciężkości nóg”, tak dokuczające latem. Zawierały mentol – związek o silnym zapachu miętowym, jeden z głównych składników olejku miętowego o działaniu chłodzącym i odświeżającym. Potem pojawiły się balsamy, szampony, żele pod prysznic, kremy, nawet pomadki, cienie do powiek czy chłodzące pudry do ciała, uzupełniając asortyment najlepiej sprzedających się latem produktów do opalania. Kto raz spróbował kosmetyków chłodzących, wie, jaką ulgę przynoszą w upalne dni.

Chłodzące wody termalne

Cenione już przez starożytnych Rzymian, którzy odkryli, że kąpiele w termalnych źródłach mają działanie regenerujące, odmładzające i lecznicze. Wody termalne mają wyższą temperaturę od zwykłych źródlanych i są prawdziwym koktajlem oligoelementów. Ich źródła znajdują się głęboko pod ziemią (w Europie jednym z najstarszych i najpopularniejszych jest źródło Evaux na głębokości 4700 m,) dlatego woda oczyszcza się i wzbogaca latami, zanim dotrze na powierzchnię (w Evaux woda filtrowana jest przez 54 lata). Wody te są więc wolne od zanieczyszczeń, nie skażone, miękkie i delikatne. Niezastąpione w pielęgnacji skóry wrażliwej, skłonnej do podrażnień, płytko unaczynionej, łojotokowej, suchej, z zapaleniem atopowym. Zawarty w nich mangan ma działanie antyseptyczne, lit przeciwzapalne, przeciwświądowe, sód przeciwdziała wysuszeniu błon śluzowych, krzem wpływa na elastyczność naskórka, a stront jest lekarstwem dla skóry zestresowanej.

Wody termalne w spray’u chłodzą ciało, łagodzą, koją, uspokajają skórę, przyspieszają gojenie. W upalny dzień odświeżają i nawilżają, są niezastąpione w podróży i w klimatyzowanych pomieszczeniach. Nie niszczą przy tym warstwy rogowej naskórka, więc nie przyczyniają się do wysuszenia skóry. Ważne jednak, by po zroszeniu twarzy lub ciała wodą w spray’u, osuszyć skórę po kilku minutach, bez wycierania.

Moc alg i lodu  

Algi są źródłem wielu substancji aktywnych biologicznie, m.in. witamin z grupy B, mikroelementów, polifenoli, B-karotenu, nienasyconych kwasów tłuszczowych. Chronią keranocyty i fibroblasty w skórze przed działaniem wolnych rodników, wzmacniają barierę lipidową, silnie nawilżają. Maskę z alg często stosuje się w ostatniej fazie zabiegu pielęgnacyjnego na twarz. Jest chłodna, obkurcza więc naczynka krwionośne, łagodzi i uspokaja skórę.

kosmetyki dla ochłody

W Kosmetycznych Instytutach Dr Irena Eris można z kolei zrobić kriozabieg pod nazwą „Magia spojrzenia”, który spełnia podwójną funkcję: widocznie poprawia kondycję skóry zarówno u osób ze skórą młodszą, jak i bardziej dojrzałą oraz pozytywnie wpływa na samopoczucie. Swoje nadzwyczajne działanie zawdzięcza innowacyjnym preparatom o intensywnym działaniu odmładzającym oraz zastosowanym elementom krioterapii i drenażu limfatycznego. Efekty? Widać już po jednym zabiegu, więc taką kurację dla skóry warto zafundować sobie również przed wielkim wyjściem.

Nie wierzysz, że krioterapia daje doskonałe rezultaty? Wypróbuj sprawdzony domowy sposób na piękne spojrzenie. Kosmetyki dla ochłody z „ogródka”, czyli plasterki zielonego ogórka włóż do lodówki, niech się dobrze schłodzą, a następnie połóż na kilka chwil na zmęczone powieki. Spojrzenie odzyska blask, zniknie opuchlizna i zaczerwienienia.

Chłodząca mięta

Mięta kojarzy nam się ze świeżością. Kiedy na zlecenie Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego robiono badania, jaki smak pasty do zębów najbardziej lubią Polacy, mięta była na pierwszym miejscu, a po niej… długo, długo nic. W ziołolecznictwie mięta jest jednym z najpopularniejszych ziół – pobudza trawienie i łaknienie, działa przeciwbakteryjne, uspokajająco, rozkurczowo. Zawarty w niej mentol działa na receptory zimna, wywołując uczucie chłodu, stąd jest tak częstym składnikiem gum do żucia i napojów orzeźwiających. W kosmetykach mentol najczęściej spotyka się w żelach do stóp, balsamach do ciała, balsamach po opalaniu, żelach pod prysznic, szamponach i odżywkach (często w tych przeciwłupieżowych). Daje natychmiastowe uczucie świeżości, likwiduje zmęczenie, obrzęki, relaksuje. Stąd w niewielkich ilościach dodaje się go do szminek, cieni do powiek, pudrów do ciała, przeznaczonych do sprzedaży latem. Niewielkich, bo mentol może podrażniać wrażliwą skórę. Zapach mięty połączony z wonią cytrusów, kwiatów i subtelnymi nutami drewna znajdziesz też w letnich wodach toaletowych i mgiełkach do ciała. Te ostatnie możesz stosować także przy silnym słońcu. Nie zawierają alkoholu, więc nie narażają skóry na przebarwienia.

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.