Gdy już naprawdę trzeba wyjść z domu, koniecznie zachowajcie ostrożność dla zdrowia swojego i innych. Radzimy, jakich miejsc unikać z dzieckiem.

Tekst: Joanna Zaguła

Szkoły i żłobki już od dawna zamknięte. Wszyscy rodzice zastanawiają się więc, co zrobić ze znudzonymi pociechami. Oprócz domowych zajęć lekcyjnych i wszelkich gier w rodzinnym gronie przydałyby się jakieś aktywności poza mieszkaniem. Nam samym ciężko już w nim wytrzymać, a co dopiero dzieciakom, które zawsze roznosi energia. Gdzie więc udać się, by dziecko mogło trochę się wyszaleć? Cóż, w dzisiejszych czasach łatwiej powiedzieć, jakich miejsc unikać z dzieckiem.

Dlaczego w ogóle powinniśmy martwić się o zarażenie naszych dzieci chorobą COVID-19? W końcu zdecydowana większość dzieci przechodzi ją bezobjawowo. No właśnie – w tym tkwi szkopuł. Możemy nawet nie wiedzieć, że nasze dzieci zarażają nas i wszystkich wokoło niebezpiecznym wirusem. Poza tym zawsze warto zachować ostrożność – przecież nie wiemy o nim jeszcze wszystkiego.

Ze względu na to, że dla starszych osób koronawirus jest wyjątkowo niebezpieczny, zdecydowanie należy zrezygnować z pomysłu podrzucenia dzieci dziadkom. Jakkolwiek rodzice znaleźli się w wyjątkowo trudnej sytuacji – pracując z domu, muszą jednocześnie zajmować się dziećmi – to jednak ryzyko jest tu zbyt wysokie, by je podejmować.

Dzieci bywają dużo mniej ostrożne niż my. Częściej dotykają przedmiotów wokół, trudniej upilnować je, by nie zbliżały się do ludzi na bezpieczną odległość 1-1,5 metra. Dlatego, gdy wychodzicie wspólnie z domu, unikajcie miejsc, gdzie szansa zarażenia jest wyjątkowo duża. Odpadają wspólne zakupy, wizyty na placach zabaw czy przemieszczanie się komunikacją miejską.

Polecam więc raczej spacery w dużych parkach, gdzie łatwo się mijać z daleka z innymi ludźmi czy wycieczki za miasto. Podczas nich nie dotykamy twarzy, by nie zarazić się wirusem. Po takim wyjściu oczywiście wszyscy od razu myjemy ręce mydłem przez minimum 20 sekund. Nie zaszkodzi też zmiana ubrań, by te, w których chodzimy po domu, były wolne od zewnętrznych zanieczyszczeń.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.