Bądźmy mądrzy, sprytni, poznajmy sąsiadów i kupmy psa. Oto jak skutecznie zabezpieczyć dom przed włamaniem, kiedy wyjeżdżamy na urlop.

Tekst: Joanna Zaguła

Planujemy wakacje – super, świetnie, już nam w głowie tylko palmy, piasek i lazurowa woda. Ale zapominamy o tym, że w czasie, gdy nas nie będzie w domu, naszym majątkiem – pozostawionym bez nadzoru – mogą zainteresować się złodzieje. Dlatego warto zawczasu pomyśleć o tym, jak zabezpieczyć dom przed włamaniem.

Systemy i technologie. Mamy tu na myśli zabezpieczenie się wszelkimi możliwymi technologicznymi sposobami. Budując dom, stawiamy na antywłamaniowe okna i drzwi, montujemy alarm. Żadne z tych rozwiązań nie są stuprocentowo skuteczne, ale spowolnią złodzieja na tyle, że być może zostać przyłapany. Systemy antywłamaniowe dają 3 do 10 minut na interwencję, a alarmy mogą zawiadomić Policję bądź po prostu obudzić sąsiadów i domowników.

Pomoc ludzi. To jeden z mądrzejszych sposobów. Po pierwsze warto żyć w zgodzie albo chociaż poznać sąsiadów. Na ulicy czy w klatce, gdzie wszyscy się znają, nowa twarz wzbudza podejrzenia. Szczególnie jeśli taki nieznajomy majstruje przy drzwiach.

Światło. Niektórzy zostawiają zapalone światło w jednym z pomieszczeń, by sprawiać wrażenie, że ktoś jest w domu. To mało ekologiczne, a w dodatku – jeśli wasz dom jest obserwowany przez włamywaczy – nieskuteczne. Ważniejsze jest zamontowanie dobrego światła zewnętrznego, które nie pozwoli mu ukryć się  w mroku podczas próby włamania. Najlepsze jest takie na czujnik ruchu. Zapali się tylko wtedy, gdy będzie potrzebne.

Spryt. Nie zostawiajcie torebki przy drzwiach, laptopa na stole i kluczy pod wycieraczką. To w oczywisty sposób ułatwia życie złodziejom. Schowajcie cenne rzeczy do szafek, a najlepiej gdzieś w pościeli. Ich znalezienie nie jest wtedy niemożliwe, ale może zajmie tak długo, że zdąży nadjechać Policja. Sprytne jest też naklejenie na drzwi logo firmy ochroniarskiej. Nawet jeśli nie korzystacie z ich usług. To zawsze trochę odstrasza.

Pies. Choć wydaje się to banalne, posiadanie psa, zmniejsza szansa na kradzież w domu. Oczywiście nie należy go zostawiać samego podczas naszych wyjazdów. Ale na co dzień jego szczekanie i potencjalnie ostre zęby są jedną z największych przeszkód dla włamywaczy.

1 komentarz
  1. niezłym „mykiem” jest zainstalowanie nie tylko rolet antywłamaniowych, ale obok nich/zamiast zamieszczenie tabliczki informującej na drzwiach o .. monitoringu w obrębie domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.