Aplikacja kremu do twarzy to codzienna rutyna wielu z nas. Skuteczność tego zabiegu zależy nie tylko od doboru właściwego preparatu, ale także od sposobu wmasowywania kremu oraz od tego, czy cera była wcześniej na tę aplikację przygotowana. Nawet najdroższe kremy do twarzy o doskonałym składzie nie będą działały tak, jak oczekujemy, jeśli skóra nie zostanie oczyszczona, a wcieranie kosmetyku będzie sprowadzało się do wykonywania zbyt gwałtownych i chaotycznych ruchów.
W ramach oczyszczania skóry możemy skorzystać z peelingu albo po prostu wziąć ciepłą kąpiel bądź prysznic – para wodna rozszerza naczynia krwionośne oraz pory, dzięki czemu krem szybciej się wchłania i dociera w głębsze warstwy skóry.
Aplikacja kremu powinna przypominać masaż (spowoduje to pobudzenie przepływu krwi oraz limfy i sprawi, że skóra stanie się bardziej elastyczna) i odbywać się w następujący sposób:
- krem nabieramy na opuszki palców, lekko w nich rozcieramy,
- nakładamy punktowo na twarz,
- delikatnie go rozprowadzamy na skórze,
- wklepujemy – zawsze w kierunku od skroni do nosa,
- masujemy twarz okrężnymi ruchami w kierunku odwrotnym do działania grawitacji, czyli ku górze.
Krem do twarzy warto aplikować także na szyję i dekolt, pamiętając, że wmasowujemy preparat, zachowując kierunek ruchów z dołu do góry.
Prawidłowo zaaplikowany krem „odda” skórze swoje najcenniejsze składniki i będzie działał zgodnie z przeznaczeniem.
Czym się kierować, wybierając krem do twarzy?
Aby trafnie wybrać krem, przede wszystkim musimy mieć dokładną wiedzę na temat swojej cery.
Poznaj najczęściej występujące typy cery:
- Normalna – charakterystyczna dla dzieci aż do wejścia w wiek dojrzewania. Jest odpowiednio nawilżona, napięta i gładka.
- Mieszana – strefa T (czoło, nos oraz broda) przetłuszcza się, natomiast skronie i policzki łatwo ulegają przesuszeniu (cera sucha).
- Tłusta (z tendencją do powstawania trądziku) – cechuje się wydzielaniem dużej ilości sebum, rozszerzonymi porami oraz skłonnością do powstawania zaskórników.
- Sucha (z tendencją do odwodnienia) – cechuje się niedoborem sebum, jest skłonna do podrażnień, łuszczenia się i szybszego, niż inne typu cery, starzenia.
- Wrażliwa – skłonna do zaczerwienień i reakcji alergicznych.
- Naczynkowa – naczynia włosowate na twarzy umiejscowione są o wiele płyciej pod skórą niż w przypadku tzw. cery normalnej, tworzą pajączki, czyli teleangiektazje. Jest bardzo cienka i delikatna oraz nadwrażliwa na warunki atmosferyczne, ostro doprawione pokarmy, owoce cytrusowe, alkohol, gorącą kawę i herbatę, a także stres oraz niektóre kosmetyki.
- Dojrzała – brakuje jej elastyczności, jest sucha, szara, pomarszczona i zmęczona, ponieważ szybko traci wodę (z wiekiem maleje ilość kwasu hialuronowego) i coraz wolniej absorbuje składniki odżywcze, a mniejsza liczba naczyń krwionośnych i spowolniony metabolizm komórkowy zmniejszają zdolności naskórka do odnowy.
- Starzejąca się – jest bardzo cienka i wiotka, ma liczne zmiany barwnikowe, traci płaszcz lipidowy.
Jak łatwo zauważyć, im dłuższy opis rodzaju cery, tym bardziej jest ona skomplikowana w pielęgnacji. Mało tego! Różne problemy skórne mogą współwystępować, jeszcze bardziej utrudniając dobór właściwego preparatu, np. cera naczynkowa może być mieszana, sucha lub tłusta.
Na szczęście współczesne kremy do twarzy produkuje się z uwzględnieniem wielu potrzeb skóry. Można dobrać taki ich zestaw, który umożliwi zaopiekowanie się nawet najbardziej wymagającą cerą.
Kremy nawilżające
To najbardziej uniwersalny rodzaj kremów. Można je stosować bez względu na rodzaj cery, wiek i porę roku. Wraz z upływem lat nasza skóra zaczyna coraz szybciej tracić wodę (maleje ilość kwasu hialuronowego), a procesu tego nie da się zatrzymać. Krem nawilżający nie ma za zadanie dostarczać wodę do skóry, a zatrzymywać w niej wilgoć, tworząc barierę uniemożliwiającą jej odparowywanie oraz wiążąc cząsteczki wody w głębszych warstwach skóry. To właśnie kwas hialuronowy albo jego roślinne alternatywy są jednymi z cenniejszych składników w kremach nawilżających. W kremie nawilżającym przeciw starzeniu 35+ provivo. taką alternatywą są np. polisacharydy z senesu wąskolistnego, a towarzyszą im wygładzające i odnawiające: skwalan i masło shea oraz mineralne pigmenty rozświetlające.
Kremy ujędrniające/regenerujące
Aby skóra jak najdłużej zachowała jędrność, stosuje się kremy wspomagające produkcję kolagenu i elastyny, co wpływa znacząco na spłycenie już istniejących zmarszczek oraz spowalnia proces tworzenia się kolejnych. Regeneracja włókien kolagenowych i pobudzenie skóry do produkcji elastyny wpływają na to, że dzięki systematycznemu używaniu kremów regenerujących skóra wygląda jędrnie i młodo.
Poza wspomnianym już kwasem hialuronowym albo jego roślinnymi ekwiwalentami krem ujędrniający może zawierać witaminy C, E i B5 oraz ceramidy, koenzym Q10 czy mocznik. W ujędrniającym kremie przeciwzmarszczkowym 40+ stimular znajdziemy matrycę 3D sekwencyjnie uwalniającą przeciwzmarszczkowe pentasacharydy z czerwonych alg, ujędrniające proteiny z nasion ceratonii i pszenicy oraz nawilżającą glicerynę.
Kremy do twarzy odżywcze
Krem odżywczy stosowany jest najczęściej w okresie jesienno-zimowym, kiedy twarz jest narażona na silne działanie warunków atmosferycznych, skłonna do podrażnień, i chroni skórę przez negatywnym wpływem środowiska. Krem taki ma bogatą recepturę, bo jego zadaniem jest regeneracja, nawilżanie, natłuszczanie i ochrona. W odżywczym kremie regenerującym tołpa. lipidro. znajdziemy składniki aktywne intensywnie odżywiające, regenerujące i wygładzające skórę, ale również wspomagające odbudowę bariery ochronnej i mikrouszkodzeń naskórka. Są to m.in. oleje jojoba, avocado i macadamia, masła shea czy wyjątkowy torf tołpa.
Kremy łagodzące
Skóra naczynkowa oraz borykająca się z trądzikiem różowatym potrzebuje przede wszystkim łagodzenia podrażnień. Dzięki starannie dobranym składnikom do kremów łagodzących, takim jak torf tołpa. ®, udaje się zmniejszyć zaczerwienienia i zminimalizować widoczność pajączków. Ukojona skóra jest mniej skłonna do podrażnień. Osobom o delikatnej, wrażliwej skórze dedykujemy całą linię produktów wzmacniających – tołpa.® dermo face rosacal.
Kremy do twarzy normalizujące
W przypadku cery mieszanej często sięgamy po dwa rodzaje kremów: lekko nawilżające, redukujące wydzielanie sebum i ściągające do strefy T oraz półtłuste, silnie nawilżające lub natłuszczające do przesuszonych partii twarzy.
Kremy normalizujące to nowoczesne preparaty przeznaczone do cery mieszanej, które uwzględniają jej wszystkie potrzeby. Oznacza to, że możemy używać jednego kremu i dbać równocześnie o tłuste i suche strefy twarzy. Krem taki:
- normalizuje wydzielanie sebum,
- redukuje ilość zaskórników i niedoskonałości,
- nawilża do 24 h,
- działa antyoksydacyjnie,
- wypełnia zmarszczki i linie,
- opóźnia pojawienie się zmarszczek,
- długotrwale matuje,
- ujednolica koloryt skóry,
- rozjaśnia przebarwienia,
- wygładza,
- szybko się wchłania,
- nie zatyka porów.
Kremy do twarzy przeciwzmarszczkowe
Jak łatwo zauważyć, niemal wszystkie wymienione wyżej rodzaje kremów działają przeciwzmarszczkowo. Można powiedzieć, że walka ze zmarszczkami to – podobnie jak nawilżanie – jedno z najważniejszych zadań wszystkich naturalnych kosmetyków do twarzy. Nasza skóra zaczyna się starzeć już po ukończeniu 25 rok życia, a po trzydziestce proces ten nabiera tempa. O skórze dojrzałej możemy mówić około 45 roku życia, ale w indywidualnych przypadkach cechy skóry dojrzałej obserwuje się już wcześniej, w zależności od poziomu estrogenu i progesteronu. Kremy do twarzy przeciwzmarszczkowe nie są więc przeznaczone wyłącznie dla osób 50+. Warto ich używać profilaktycznie jeszcze przed trzydziestką.
Kremy przeciwzmarszczkowe marki tołpa przeciwdziałają przedwczesnemu starzeniu, codziennie chroniąc skórę przed wolnymi rodnikami, zanieczyszczonym miejskim środowiskiem i promieniowaniem UV. Spłycają drobne linie i zmarszczki. Silnie nawilżają i poprawiają elastyczność.