Powszechna mądrość od dawna głosi, że każdy psi rok odpowiada siedmiu ludzkim latom. Opracowano jednak nowe równanie, które pozwala w dokładniej przyjrzeć się zagadnieniu, jak obliczyć wiek psa, żeby uzyskany wynik był jak najbardziej prawdopodobny.

jak obliczyć wiek psa

Jeśli masz psa, słyszałeś o zasadzie: 1 rok psi to 7 lat ludzkich. Okazuje się, że matematyka nie jest taka prosta. Psy dojrzewają szybciej niż my, wcześniej. Zakłada się, że pierwszy rok życia twojego psiego przyjaciela to około 15 ludzkich lat. Wielkość i rasa również odgrywają dużą rolę. Mniejsze psy zwykle żyją dłużej niż większe, ale mogą dojrzewać szybciej w pierwszych kilku latach życia. Szczenię dużych rozmiarów może na początku starzeć się wolniej, ale zbliża się do swojego wieku średniego już w wieku 5 lat. Rasy mniejsze stają się „seniorami” dopiero w wieku około 10 lat. Psy średniej wielkości są gdzieś pośrodku w obu przypadkach. Jak obliczyć wiek psa, żeby był zbliżony do realnego?

Nowe odkrycie naukowców

Okazuje się, że malutkie według nas szczenię może być znacznie starsze, niż nam się wydaje. Naukowcy badający chemiczne zmiany psiego DNA odkryli, że psy starzeją się bardzo szybko w ciągu pierwszych pięciu lat, a później znacznie wolniej. Odkrycia, opublikowane niedawno w czasopiśmie „Cell Systems”, szacują, że 5-letni pies osiągnąłby 60 lat w życiu ludzkim. Najważniejszym jednak odkryciem jest fakt, że szczenięta starzeją się bardzo szybko. Zanim pies osiągnie rok, na poziomie molekularnym bardziej przypomina 30-letniego człowieka. Naukowy zaobserwowali, że psy, podobnie jak ludzie, mają w swoim DNA chemiczne ślady zwane śladami metylacji, które zmieniają się wraz z wiekiem. Sam genom nie zmienia się wraz z wiekiem, natomiast to, co się zmienia, to ślady w genach, które kontrolują wzór wzrostu psa lub człowieka.

Znaki metylacji i nowe równanie

Znaki metylacji nazwano „zmarszczkami w genomie” – zmieniają się w przewidywalny sposób wraz z wiekiem zarówno ludzi i psów. Naukowcy są w stanie określić to ilościowo na poziomie molekularnym i powiedzieć, jak szybko przebiega u kogoś proces starzenia, następnie można to przełożyć na wiek zarówno psów, jak i ludzi. Porównując dane psiego DNA z informacjami od ludzi, naukowcy opracowali nowe równanie, które pozwoli odpowiedzieć na pytanie, jak obliczyć wiek psa. Nowe równanie ma postać: 16 ln (wiek psa) + 31 = wiek człowieka. Jeśli korzystasz z kalkulatora naukowego Google: najpierw naciśnij symbol „ln”, wpisz wiek psa i wciśnij znak „=”. Następnie pomnóż przez 16, a następnie dodaj 31 – dodaje Mariusz Michalski z serwisu https://zwierzaki.pl/

Korzystając z tego równania:

  • jednoroczny pies jest jak 31-letni człowiek;
  • 3-letni pies jest jak 49-letni człowiek;
  • 7-letni pies jest jak 62-letni człowiek.
  • w tym czasie starzenie się psa zwolniło, więc 8-letni pies jest jak 64-letni człowiek.

Jak obliczyć wiek psa samodzielnie?

Jest kilka wskazówek, na które należy zwrócić uwagę, obrazujących, jak obliczyć wiek psa. Jeśli szczeniak lub pies pochodzi z adopcji, ale nie znasz ich historii, możesz nie wiedzieć, ile mają lat. Nawet jeśli nie znasz daty urodzenia, nadal możesz odgadnąć ich wiek. Ich zęby powinny dać przybliżone wyobrażenie o ich wieku. Te wytyczne będą się różnić w zależności od psa, a także zależą od rodzaju opieki dentystycznej (jeśli w ogóle), jaką mieli przed otrzymaniem:

  • do 8 tygodnia: wszystkie zęby mleczne są już w środku;
  • po 7 miesiącach: wszystkie zęby stałe są białe i czyste;
  • po 1-2 latach: zęby są bardziej matowe, a tylne zęby mogą nieco żółknąć.
  • od 3 do 5 lat: na wszystkich zębach może osadzać się kamień nazębny i niektóre zęby są zużyte.
  • w wieku 5-10 lat: zęby wykazują większe zużycie i oznaki choroby.
  • w wieku 10-15 lat: zęby są zużyte i prawdopodobny jest silny kamień nazębny. Może brakować niektórych zębów.

Jeżeli nie potrafisz samodzielnie określić wieku psa – może zrobić to weterynarz na podstawie pełnego badania fizycznego lub testów obejmujących kości, stawy, mięśnie i narządy wewnętrzne. Starsze psy mogą wykazywać określone oznaki starzenia (mętne oczy; wypłowiała sierść – zaczyna się wokół kufy, a następnie rozprzestrzenia się na inne obszary twarzy, głowy i ciała; luźna skóra; sztywne nogi).

Zobacz też: https://zwierzaki.pl/rasy-psow

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.