Kamień, który gromadzi się w czajniku jest efektem ubocznym codziennego użytkowania. To zwykle sygnał, że woda, z jakiej korzystamy, wykazuje się twardością, a więc zawiera duże stężenie kationów wapnia i magnezu. Pozostałości po kamieniu to osad, który wpływa na zmianę smaku wody i wraz z nią może przedostawać się do szklanek. Stosowanie odpowiedniego odkamieniacza może to zmienić.

Twarda woda to taka, którą charakteryzują niniejsze wartości – 350-550 mg CaCO3/l. Aby sprawdzić stopień twardości wody dostępnej w twoim domu lub mieszkaniu, trzeba kupić paskowy lub elektroniczny tester. W przypadku pierwszego wystarczy zanurzyć pasek w wodzie na jedną sekundę, następnie usunąć jej nadmiar, a po 15 dokonać odczytu. Można również skorzystać z testerów kropelkowych, które uchodzą za dokładniejsze.

Niezależnie od tego, czy zamierzasz sprawdzić poziom twardości wody, czy też nie, to osadzający się na grzałce lub na dnie czajnika osad, jest wyraźnym znakiem, że trzeba regularnie korzystać z odkamieniacza. Na rynku można znaleźć go w postaci płynu, proszkulub koncentratu, dzięki którym szybko i skutecznie wyczyścisz urządzenie.

Jak usunąć kamień z czajnika?

Przed użyciem odkamieniacza koniecznie przeczytaj zalecenia podane na opakowaniu, ponieważ środki tego typu dostępne są w różnych stężeniach. Najczęściej stosuje się je w ten sposób, że w odpowiednich proporcjach miesza się je z wodą, a przygotowany roztwór odkamieniający pozostawia na pewien czas wewnątrz czajnika (zwykle od kilku do kilkunastu minut) bądź też podgrzewa. Podczas wykonywania tej czynności trzeba zachować ostrożność i unikać kontaktu środka ze skórą, a po zakończeniu – dokładnie wyczyścić czajnik, by nawet jego śladowe ilości nie przedostały się do wody pitnej.

Warto dodać, że twarda woda jest źródłem powstawania kamienia nie tylko w czajniku, ale również w innych urządzeniach, takich jak żelazko, ekspres do kawy, pralka, a także baterie łazienkowe. Przy wyborze środka sprawdź, czy jest on uniwersalny i możesz go użyć, by usunąć kamień również z innych sprzętów.

Jeżeli zamierzasz kupić tego typu środek, zajrzyj na: www.emag.pl/odkamieniacze

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.