Poznaj typowe metody stosowane przez manipulatorów, by skuteczniej się przed nimi bronić.

Tekst: Iza Kołodziej

To, że padliśmy ofiarami emocjonalnej manipulacji, czyli daliśmy się przekonać do tego, aby z własnej woli realizować cele manipulatora, często uzmysławiamy sobie dopiero po fakcie. Psychologiczne naciski bywają subtelne i niełatwe do przejrzenia na pierwszy rzut oka.

Ludzie próbują nami manipulować z różnych powodów: dla osobistych korzyści, osiągnięcia satysfakcji z poczucia siły i kontroli, aby zyskać przywileje, współczucie lub opiekę itp. Niekiedy powód jest banalny – ktoś chce coś nam sprzedać, przedstawić siebie w lepszym świetle naszym kosztem lub ułatwić sobie życie. Nie zawsze manipulacja jest świadomym działaniem, wszyscy mamy tendencje do testowania granic w kontakcie z innymi ludźmi. Dokąd nie dostajemy sygnałów, że je przekraczamy, lubimy myśleć, że zachowujemy się w porządku.

Aby móc skutecznie przeciwdziałać manipulacji, warto poznać środki, jakimi nierzadko posługują się osoby pragnące nas skłonić do realizowania ich celów.

  1. Przesada

Manipulatorzy uwielbiają robić „z igły widły”. Potrafią przedstawić drobne przewinienie w takim świetle, by wyglądało jak trudna do wybaczenia zbrodnia. Często używają zwrotów w rodzaju: „nie rozumiem, jak możesz żyć, z tym co zrobiłeś”, „na twoim miejscu spaliłbym się ze wstydu”, „tylko ktoś naprawdę okrutny potrafi zrobić/powiedzieć coś takiego”. Celem jest wzbudzenie w tobie poczucia winy, dzięki czemu potem łatwiej będzie cię skłonić do konkretnych zachowań.

  1. Odrzucanie niuansów

Manipulator lubi przedstawiać sytuacje sporne w taki sposób, by wydawały się wyłącznie czarno-białe. Żadnych niuansów, usprawiedliwień i odmiennych punktów widzenia. Dla manipulatora istnieje wyłącznie jedna wersja wydarzeń. Gdy próbujesz się z nią nie zgodzić i zaprezentować własną, to słyszysz, że „z tobą nie da się rozmawiać”.

  1. Generalizowanie

Jeśli często podczas sporu słyszysz od kogoś takie słowa jak: „nigdy” i „zawsze”, zastanów się, czy nie jest to próba manipulacji. Osoby mające tendencję do stosowania emocjonalnych szantaży, często próbują udowodnić, iż incydentalne zdarzenie było częścią większego schematu.

  1. Szukanie bezpiecznego terytorium

Osoba pragnąca uzyskać nad tobą dowolny rodzaj kontroli zwykle potrzebuje bezpiecznego miejsca do swoich działań. Rzadko zatem podejmuje próbę manipulacji w otoczeniu innych ludzi, szczególnie przyjaznych tobie. Najczęściej wybiera odosobnione miejsce, aby przepuścić atak – swoje biuro, domowe zacisze, swój samochód.

  1. Posługiwanie się kłamstwem

Większość z nas ucieka się do kłamstwa tylko w wyjątkowych wypadkach, zwykle w poczuciu silnego zagrożenia. Każdy, kto z sukcesem zakończył etap dorastania, rozumie, że naginanie prawdy odbiera mu powagę, naraża na utratę twarzy i w końcu obraca się przeciwko niemu. Manipulatorzy jednak nie wahają się oszukiwać, przeinaczać fakty, mówić półprawdy i koloryzować na potęgę.

  1. Oczekiwanie decyzji natychmiast

Ten trik jest z takim samym powodzeniem stosowany w agresywnej sprzedaży, jak i emocjonalnych potyczkach między partnerami. Jeśli ktoś odmawia ci czasu do zastanowienia się, choć teoretycznie jest to nie tylko możliwe, a nawet wskazane, możliwe, że masz do czynienia z próbą manipulacji.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.