Pamiętajcie o badaniu piersi – zapisujcie się regularnie do ginekologa i na USG lub mammografię, a co miesiąc badajcie samodzielnie w domu.

Tekst: Joanna Zaguła

Dziewczyny powyżej dwudziestego roku życia – badajcie się! To nic trudnego ani bolesnego. Zajmie tylko kilka minut, a może uratować życie!

Etap 1 – przed lustrem

Najlepiej badać się co miesiąc w tym samym momencie cyklu, żeby porównywać do siebie wygląd piersi w tym samym stanie. Dobry jest na to pierwszy tydzień po okresie, bo wtedy nie bolą i nie są nabrzmiałe.

Bez koszulki i stanika stajemy przed lustrem i podnosimy ręce do góry. (Przy okazji stwierdzając, że w takiej pozycji piersi wyglądają dużo ładniej!). Przypatrujemy się im. Zwracamy uwagę na kolor skóry (czy nie pojawiają się przebarwienia) i jej stan (czy się nie marszczy lub nie jest napięta bardziej niż zwykle). Patrzymy też na kształt brodawek – czy się nie zmienił, nie wyglądają na bardziej rozciągnięte. Teraz kładziemy ręce na biodrach i jeszcze raz kontrolujemy te same aspekty. Następnie naciskamy brodawki, sprawdzając, czy nie wycieka z nich płyn. Taki właśnie wyciek, zmiana kształtu piersi, opuchlizna pod pachami, zmiana kształtu brodawek lub nabrzmiałe żyły – to sygnały, że należy udać się do lekarza.

Etap 2 – pod prysznicem

Lecąca ze słuchawki woda nie jest kluczowa, ale kiedy skóra jest namydlona, łatwiej jest badać piersi.  Jedną rękę zakładamy za głowę, a drugą kładziemy na piersi. Naciskając ją trzema środkowymi palcami, zataczamy kółka i lekko naciskamy pierś z góry na dół i z powrotem. Tak samo badamy druga pierś. Czego szukamy? Guzków, które będą wyczuwalne pod palcami. Nie panikujcie – nie każdy z nich od razu oznacza raka. Jeśli jednak poczujecie guzek, zgłoście się do lekarza. Lepiej pójść do niego niepotrzebnie, niż zaniedbać złośliwą zmianę!

Wizyty u lekarza

Dziewczynom po 20 roku życia zaleca się USG piersi, a paniom po 50-tce – mammografię. Takie badanie dobrze jest powtarzać przynajmniej raz na dwa lata. W przypadku mammografii nie częściej, bo fale RTG, które się w nim wykorzystuje są niezdrowe dla organizmu, ale USG po trzydziestych urodzinach warto robić co roku.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.