Od kilku lat hulajnogi zwykłe oraz elektryczne są coraz popularniejsze. Chętnie korzystają z nich zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli. Od jakiego wieku można jeździć na hulajnodze? Czy hulajnoga dla malucha do dobry pomysł?

 

Podstawową zdolnością konieczną do rozpoczęcia nauki jazdy na hulajnodze jest dobre opanowanie umiejętności chodzenia. Jedne dzieci osiągają ją mając rok, inne – nawet dwóch lat. Wszystko zależy więc od indywidualnego rozwoju ruchowego malucha i to tę kwestię należy przede wszystkim brać pod uwagę, decydując się na podarowanie hulajnogi malcowi. Zazwyczaj pierwsze kroki na tej maszynie stawiają około dwuletnie dzieci.

Należy pamiętać, aby dobrać odpowiedni sprzęt do wieku i bieżących potrzeb malucha. W przypadku dwulatka hulajnoga powinna mieć trzy koła, które pomagają utrzymać dziecku równowagę, co zwiększa jego bezpieczeństwo. Poleca się też modele wyposażone w dwa koła z przodu albo z tyłu, które można z łatwością zamienić w chodzik, pchacz albo rowerek. Nowoczesne modele od polecanych firm, np. Scootandride, mają często dodatkowe siedziska, które można zdemontować w razie potrzeby. Są one bardzo przydatne w przypadku najmłodszych dzieci, dla których dłuższa jazda na stojąco może okazać się zbyt męcząca.

Tylko od sprawdzonego producenta

Należy też pamiętać, aby zdecydować się na sprzęt profesjonalnej, sprawdzonej marki, która specjalizuje się w produkcji hulajnóg dla najmłodszych użytkowników. Przykładem są maszyny Scootandride, zaprojektowane specjalnie dla małych dzieci. Ich konstrukcja oraz zastosowane udogodnienia sprawiają, że jazda na hulajnodze jest bezpieczna i wygodna.

Hulajnoga dla malucha – warto czy nie? 

Dobrej jakości hulajnoga to polecany wybór, który sprzyja rozwojowi motorycznemu dziecka. Poprawia umiejętność zachowania równowagi nawet na nierównej powierzchni. Dzięki temu szkrabowi jest znacznie łatwiej nauczyć się później np. jazdy na rowerze. Ponadto dziecko jadące na hulajnodze uczy się cofania, zwalniania, hamowania i wykonywania różnych manewrów, np. omijania przeszkód czy skręcania. To wpływa na jego poprawę zdolności do kontroli nad własnym ciałem.

Urządzenia umożliwiają też samodzielne poruszanie się malcowi w całkiem szybkim tempie. Polepszają także jego kondycję, a równocześnie korzystanie z nich nie jest bardzo męczące, więc pociecha nie odczuwa tego jako intensywny wysiłek. I mają jeszcze jedną, najważniejszą dla malucha zaletę – gwarantują znakomitą zabawę.

 

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.