Latem chcemy pochodzić boso po trawie, pokazać nowy pedicure albo sandałki, a tu… masz ci los. Paznokcie nie wyglądają dobrze. Mają inny kolor, kruszą się, łamią, brzydko pachną. Czyżby to grzybica paznokci?

Tekst: Antonina Majewska

grzybica paznokci

 

Grzybicą paznokci można się zarazić, używając tych samych ręczników, korzystając z tych samych nożyczek czy pilniczków, kąpiąc się w tej samej wannie, chodząc w cudzych butach albo przymierzając w sklepie obuwie.

Częściej chorują na grzybicę mężczyźni, podobnie jak osoby starsze i osłabione, m.in.: z zaburzeniami układu krążenia, układu odpornościowego i hormonalnego, chorzy na cukrzycę, otyli. Do grypy zwiększonego ryzyka zaliczają się również osoby noszące nieprzewiewne buty (np. kalosze, ochronne obuwie w pracy, ciężkie skórzane buty), narzekający na potliwość stóp, wszyscy ci, którzy przebywają w ciepłych i wilgotnych pomieszczeniach oraz korzystają z publicznych basenów, pryszniców i ośrodków sportowych (np. policjanci, żołnierze, sportowcy). 

Jak rozpoznać grzybicę paznokci?

Jak rozpoznać, że paznokciami dzieje się coś niedobrego? Zwykle zaczyna się od zmiany koloru paznokcia z różowego na mętny biały, żółty, zielonkawy lub brązowy. Pojawiają się bruzdy i ubytki, bo paznokieć łatwo się kruszy, dochodzi do rogowacenia płytki – zaczyna grubieć i powoli się unosić. Takie zmiany mogą trwać dosyć długo. Paznokieć coraz bardziej boli i utrudnia chodzenie. Niektórzy skarżą się również na przykry zapach wydobywający się spod płytki paznokcia. Nie to jest jednak najważniejsze. Przede wszystkim należy pamiętać, że grzybica paznokci to nie defekt kosmetyczny, ale choroba, która sama nie ustąpi.

Jak się leczyć?

Choroba na ogół obejmuje kilka płytek, a zmiany częściej dotyczą paznokci u stóp niż u rąk. A jak przebiega leczenie? Powinno się zacząć od badania mikologicznego, podczas którego lekarz pobiera próbkę grzyba. Hoduje się go w odpowiednich warunkach i oznacza jego rodzaj. Niekiedy na wynik trzeba czekać kilka, a nawet kilkanaście dni, ale warto uzbroić się w cierpliwość. Zmiany na paznokciu nie zawsze muszą być wynikiem grzybicy. Może je wywoływać np. łuszczyca albo liszaj płaski paznokcia.

Badanie mikologiczne pozwala lekarzowi dobrać odpowiednią metodę kuracji. Niekiedy wystarczy leczenie miejscowe specjalnymi lakierami do paznokci, płynami na grzybicę dostępnymi w aptece albo kremami, innym razem trzeba zastosować terapię ogólną – ciągłą albo pulsową. W terapii ciągłej leki przyjmuje się codziennie przez 6 tygodni do 6 miesięcy. Przy terapii pulsowej wystarczy zażywać leki przez jeden tydzień w miesiącu, a potem powtórzyć serię przez kolejne dwa miesiące. Leczenie ogólne często jest wspierane kuracją miejscową. Bardzo ważne jest przy tym zachowanie odpowiedniej higieny stóp i codzienna dezynfekcja obuwia.

Ile trwa kuracja?

Grzybica paznokci lubi nawracać, a dzieje się tak szczególnie wtedy, kiedy nie wyleczymy jej do końca i nie przestrzegamy podstawowych zasad profilaktyki. Kuracja trwa długo, a związane jest to z metabolizmem grzybów i faktem, że paznokcie rosną powoli. Bywa, że po zakończeniu terapii paznokcie nadal wyglądają na chore, a zdrowa płytka pojawia się po 6-9 miesiącach.

Nie wolno się jednak zniechęcać i przerywać kuracji. To choroba, którą łatwo się zarazić, a dużo trudniej się wyleczyć, jednak sukces leczenia w dużej mierze zależy od konsekwencji. Na szczęście są coraz nowocześniejsze i skuteczniejsze metody. Trzeba tylko chcieć się leczyć, zamiast ukrywać stopy i wstydzić się dolegliwości.

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.