Pewne stroje pojawiają się w fantazjach erotycznych częściej od innych. Ma to związek nie tyle z estetyką, co rolą społeczną kojarzoną z danym ubiorem. Bywa, że za marzeniem o konkretnym kostiumie kryją się mało oczywiste pragnienia. Fantazje erotyczne to wciąż fascynujący temat do badań. 

Tekst: Sylwia Skorstad

fantazje erotyczne

 

W treściach fantazji erotycznych zwracamy uwagę na różne aspekty. Dla jednych ważne jest jedynie to, z kim i co, u innych zaś dużą rolę odgrywają szczegóły, czyli między innymi gdzie, jak i w otoczeniu jakich dekoracji. Bywa też, że znaczenie ma strój. Konkretny ubiór może się kojarzyć z przechowywanymi w pamięci podniecającymi scenami, tworzyć napięcie albo nawet definiować erotyczne marzenie.

Specjalizujący się w seksuologii amerykański psycholog społeczny Justin Lehmiller na potrzeby książki „Tell Me What You Want” przeprowadził ankietę dotyczącą kostiumów. W badaniu wzięło udział ponad 4000 dorosłych Amerykanów. 48% z nich zadeklarowało, że w fantazjach erotycznych zdarzało się im uprawiać seks z kimś ubranym w szczególny strój. Dla 6% respondentów ubranie partnera było głównym elementem fantazji erotycznej.

W badaniu nie pytano o strój, jaki miał na sobie autor fantazji. Pod lupę wzięto jedynie elementy garderoby wyimaginowanego partnera seksualnego.

Mundury i mundurki

Wśród osób zwracających uwagę na elementy garderoby partnera z erotycznych marzeń, następujące stroje cieszyły się największą popularnością:

– mundury wojskowe (18% badanych);

– mundury policyjne (14% badanych);

– stroje związane ze szkołą – nauczycielka bądź uczennica (11% badanych);

– ubrania charakterystyczne dla strażaków (9% badanych);

– uniform pielęgniarki (9% badanych);

– kitel lekarski (8% badanych);

– strój charakterystyczny dla sportowców (6% badanych);

– uniform pokojówki (4% badanych);

Jak można się było spodziewać, wśród odpowiedzi pojawiły się bogaty wachlarz strojów i elementów garderoby, w tym między innymi: kostium klauna, uniform marynarza, mundur pilota, habit zakonnicy, fartuszek kelnerki, kowbojski kapelusz czy strój stewardessy. Ponieważ na treść fantazji seksualnych wpływa szereg czynników, w tym osobiste doświadczenia, tłumione potrzeby oraz znane elementy kultury i skojarzenia, właściwie każdy element garderoby może się stać elementem etycznego wyobrażenia. Co jednak zdziwiło Lehmillera, to fakt, że w fantazjach osób biorących udział w ankiecie prawie w ogóle nie pojawiały się elementy charakterystyczne dla typowych scenek z filmów porno, na przykład strój dostawcy pizzy czy hydraulika.

Płeć i orientacja a pożądane elementy garderoby

Łatwo zauważyć, że na czele listy znalazły się stroje kojarzące się z autorytetem, władzą oraz rolami społecznymi, w jakich dana osoba ma nadaną mu z góry dominującą pozycję. Sugeruje to, iż kostiumy te pojawiają się w erotycznych fantazjach związanych z dynamiką przebiegającą na osi władza-podporządkowanie się. Tę tezę potwierdza fakt, iż osoby często fantazjujące na temat strojów mundurowych są jednocześnie tymi, które częściej od innych włączają do fantazji sceny seksu z elementami BDSM. Jednocześnie konkretne elementy garderoby pojawiają się w marzeniach erotycznych tych osób, które generalnie mają bujną wyobraźnię i tendencję do tworzenia rozbudowanych historii, w jakich sceneria i dekoracje odgrywają dużą rolę.

Na wybór garderoby wyimaginowanego partnera seksualnego wpływ miały płeć oraz orientacja seksualna. Większość heteroseksualnych, ale też homoseksualnych i biseksualnych kobiet, dla których ten element fantazji był istotny, wyobrażała sobie seks z kimś ubranym w mundur. Wśród heteroseksualnych mężczyzn najbardziej popularne były stroje pielęgniarek, nauczycielek i cheerlederek. Homoseksualni mężczyźni tak samo chętnie fantazjowali o seksie z partnerem ubranym w strój pielęgniarki, jak i pracownika służby zdrowia czy sił zbrojnych.

Fantazje erotyczne a mało oczywiste skojarzenia

Na temat roli strojów w fantazjach erotycznych przeprowadzono niewiele badań naukowych. Najbardziej znaną, jak dotąd, pracą jest opublikowana w roku 1996 analiza autorstwa doktorów psychiatrii Bhugra i De Silva. Naukowcy dowodzili w niej, iż fantazje erotyczne związane z konkretnym ubiorem mają niewiele wspólnego z estetyką, a dużo  z rolą, z jaką kojarzy się dany strój.

Pożądany element garderoby bywa manifestacją mało oczywistego pragnienia, na przykład lekarski kitel może reprezentować wiedzę, a także autorytet oraz możliwość złamania społecznego tabu na dotyk między nieznajomymi, żołnierski mundur bezpieczeństwo, strój pielęgniarki opiekę i czułość, a uniform policjanta – ochronę bądź karę. Mężczyzna fantazjujący o seksie z kobietą ubraną jak stewardessa może realizować marzenie o przygodzie z partnerką mającą duże obycie i doświadczenie (przymiotnik „oblataną” aż prosi się o użycie w tym kontekście). Kobieta wyobrażająca sobie zbliżenie z mężczyzną ubranym w strój militarny może realizować marzenie o bezpiecznym seksie z dżentelmenem, dla którego istotne są honor oraz wierność zasadom. Nie znając dokładnej treści fantazji erotycznej, osoba trzecia może jedynie zgadywać, co jest motorem napędowym marzenia.

Zdarza ci się fantazjować o seksie z wykorzystaniem konkretnego stroju? Nic w tym dziwnego i niepokojącego. Jakie są źródła twojej fantazji i jakiej dokładnie potrzebie odpowiadają, wiesz tylko ty. Najważniejsze, że jeśli fantazja pojawia się regularnie i sprawia ci przyjemność, to znaczy, że działa.

Źródła: https://www.sexandpsychology.com/blog/2021/11/8/sexual-uniforms-the-costumes-that-turn-people-on/

https://www.tandfonline.com/doi/pdf/10.1080/02674659608404453?needAccess=true

 

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.