Jeśli planujecie porządki, to postawcie na ekologiczne sprzątanie. Przydadzą się wielorazowe ściereczki, naturalne gąbki i produkty od odpowiedzialnych ekologicznych firm.
Tekst: Joanna Zaguła
Czy to już wiosna puka do drzwi, czy może pojawia się chęć odświeżenia mieszkania po zimowym chorowaniu? Nie ma to znaczenia, każdy czas jest dobry na porządki. A szczególnie na ekologiczne sprzątanie. Bo przecież nie chcemy, sprzątając dom, zanieczyszczać środowiska. Niestety, tak się często dzieje, bo większość powszechnie używanych środków czystości to bardzo silne detergenty. A ich wlewanie do rur nie pozostaje bez wpływu na stan wody, a co a tym idzie na ekosystem. Ale to nie koniec. Kupowanie produktów do sprzątania oznacza także napędzanie produkcji opakowań z grubego plastiku, które będą zalegać na naszej planecie jeszcze przez około 4 tysiące lat. Co gorsza – jest wielce prawdopodobne, że w ogóle nie się rozłożą w biologicznym sensie, bo nie staną się częścią gleby, tylko rozbiją się na mikorcząsteczki plastiku, które przenikną do wody i gleby zatruwając przyszłe pokolenia. Codzienne i sezonowe porządki często wymagają od nas także zakupienia dodatkowych – często również plastikowych – akcesoriów, jak mopy, szczotki, ściereczki. A już dobrze wiemy, że to niedobrze…
Co więc zrobić, żeby mieć w domu czysto, a nikomu nie szkodzić? Sprzątać z głową. Pierwszym krokiem mogłaby być wymiana akcesoriów na wielorazowe i naturalne. Np. bawełniane ściereczki, drewniane lub bambusowe szczotki, sznurkowy mop. Ale tych starych nie wyrzucajcie od razu. Zużyjcie je, jeśli już kupiliście, tak będzie mądrzej. A potem wyrzućcie do odpowiedniego kosza na odpady.
Drugi krok to zmiana środków czystości. Niektóre łatwo zrobić samemu, jak płyn do ścierania kurzu z octem czy pasta do szorowania wanny z sody oczyszczonej i wody. Jednak czasem potrzebujemy silnych rozwiązań, by nasze naczynia błyszczały, pranie było rzeczywiści świeże, szkło przejrzyste, kuchnia odkażona. Na szczęście istnieje na polskim rynku kilka firm, które produkują ekologiczne środki czystości.
Swonco oferuje ekologiczne płyny do mycia podłóg, do zmywarki, do prania. Zawierają tylko biodegradowalne składniki i naturalne olejki eteryczne. Ich produkty są skoncentrowane, co oznacza, że rzadziej musicie kupować te plastikowe opakowania, a poza tym są one wykonane z materiałów poddanych recyclingowi.
Yope to firma instytucja. Już nie tylko kosmetyki, ale cała gama produktów do sprzątania. Mają ładne opakowania, z którymi nawet nie trzeba się rozstawać, jeśli możecie je powtórnie napełnić warszawskim salonie firmy. A jeśli nie, chętnie przyjmą je wysłane z powrotem. Wszystko po to, by nie produkować nowych. Każdy kosmetyk jest w ponad 90% naturalny.
Only Eco opiera swoje produkty o innowacyjną recepturę ekologicznej obróbki rzepaku, która pozwala na stworzenie naturalnej myjącej piany. Nawet w swojej fabryce stawiają na zasady ekologii i zrównoważonego rozwoju.
Klaerko również chętnie przyjmie zużyte opakowania lub na nowo je napełni. Jeśli się wam to nie uda, można je w całości poddać recyclingowi, więc wrzucajcie plastikowe butelki i zakrętki do kosza z frakcją suchą, słoiczki do szkła, a kartoniki i papierowe torebki – do papieru. Same produkty są zaś nieszkodliwe dla człowieka i planety.