Skóra twoich dłoni nie wygląda dobrze? Jest mocno przesuszona, szorstka, pęka? Sprawdź, czy to nie egzema oraz jak sobie z nią radzić.

egzema na dłoniach

Co to jest egzema dłoni i jakie są jej przyczyny?

Dolegliwości skórne to niestety coraz bardziej popularny problem nie tylko wśród małych dzieci, ale również dorosłych, którzy nigdy wcześniej nie skarżyli się na kondycję swojej skóry. Jedną z bardzo popularnych przypadłości jest egzema. Tym mianem określamy stan zapalny skóry wywołany przez czynniki zewnętrzne lub pokarmowe. W zależności od przyczyny, objawów oraz przebiegu, wyróżniamy wiele rodzajów egzemy, w tym m.in. atopowe zapalenie skóry, czyli AZS. Z tym ostatnim spotykamy się coraz częściej. Jest bowiem efektem reakcji organizmu na kontakt z alergenem. Uczulać mogą zarówno pokarmy, jak i kosmetyki, detergenty. AZS najczęściej wywołuje alergia na białko mleka krowiego, jajo kurze, kakao, orzechy, ryby, seler, owoce morza, bądź też substancje wchodzące w skład codziennych kosmetyków oraz środków chemicznych: mydła w płynie, płynu do mycia naczyń, proszków do prania. Skóra ze skłonnością do egzemy źle reaguje także na przesuszone powietrze i niekorzystne warunki atmosferyczne (wiatr, ujemne temperatury).

Jak rozpoznać egzemę na dłoniach?

W celu dokładnej diagnostyki oczywiście najlepiej jest skontaktować się z lekarzem i ewentualnie poddać zaleconym badaniom. Co jednak może sugerować wystąpienie egzemy? Dłonie, a w szczególności przestrzeń między palcami, są mocno przesuszone i swędzące. Zdarza się, że skóra pęka, jest zaczerwieniona. Mogą pojawić się grudki oraz pęcherze z płynem surowiczym. Intensywny świąd może prowadzić do rozdrapywania skóry, a co za tym idzie, nadkażeń, infekcji i komplikacji. Jeżeli zaobserwujesz na swoich dłoniach pierwsze niepokojące objawy, które mogą świadczyć o egzemie, skontaktuj się z lekarzem i zacznij stosować pielęgnację skóry skłonnej do alergii. Dzięki szybkiej reakcji, higienie i włączeniu odpowiednich dermokosmetyków, nie tylko pozbędziesz się swędzenia, ale twoje dłonie odzyskają estetyczny wygląd. Przestaną być przesuszone, szorstkie, niemiłe w dotyku, zaczerwienione i nikt już nie będzie pytał, co ci dolega.

Leczenie i pielęgnacja skóry z egzemą

Zacznijmy od tego, że na chwilę obecną medycyna nie jest w stanie pomóc nam całkowicie wyleczyć się z egzemy i możemy jedynie łagodzić jej objawy. Skuteczne na pewno będzie unikanie bodźca wywołującego przykre dolegliwości oraz czynników drażniących. Zaleca się więc w tym celu zakładać gumowe rękawiczki do sprzątania oraz wykonywania prac domowych, nosić ciepłe rękawiczki zimą poza domem oraz zmienić kosmetyki na hipoalergiczne.

Egzema na dłoniach jest stosunkowo trudna do opanowania, bo w ciągu dnia wiele razy brudzimy i myjemy ręce, dotykamy nimi różnych przedmiotów, narażając naszą skórę na kontakt z wieloma substancjami, związkami chemicznymi, zimnym powietrzem itp. W przypadku ostrych postaci egzemy, lekarz prawdopodobnie przepisze ci maści steroidowe oraz leki antyseptyczne. Koniecznie może się okazać przyjmowanie leków przeciwalergicznych, wapnia i witaminy C.

Bardzo fajnie sprawdzają się kosmetyki do pielęgnacji skóry atopowej od La Rohe-Posay. Znajdziesz wśród nich m.in.: żel do mycia, balsam nawilżający, a także krem do rąk. Jeżeli poprzedniej zimy twoje dłonie były mocno przesuszone, pękały, już jesienią wyrób w sobie nawyk smarowania rąk kremem barierowym przed wyjściem z domu i na noc.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.