Międzynarodowy Dzień Bez Mięsa, który przypadał wczoraj, to dobry moment, by uświadomić sobie, że coraz większa liczba Polaków celebruje to święto przez cały rok. Powoli zaczynamy rozumieć, że sztuka odżywiania polega na spożywaniu zróżnicowanej gamy pełnowartościowych produktów roślinnych oraz nabiału. 

Międzynarodowy Dzień Bez Mięsa po raz pierwszy obchodzono w 1985 roku w USA, a inicjatorem wydarzenia była Farm Animal Rights Movement (FARM), krajowa organizacja non-profit, która od 1976 roku promuje prawa zwierząt i weganizm.

Jesteś tym co jesz

Chyba nie ma osoby, która nie zetknęła się ze zdaniem „jesteś tym, co jesz”. To popularne wyrażenie często pada w rozmowach na temat zdrowia, dobrego samopoczucia i  związku między jedzeniem a ciałem. To m.in. dlatego coraz więcej osób rezygnuje ze spożywania mięsa. Jesteśmy coraz bardziej świadomymi konsumentami, dlatego coraz większą wagę przywiązujemy nie tylko do składu kupowanych produktów spożywczych, ale także źródła pochodzenia surowców i całego procesu produkcji.

W zgodzie z wyznawanymi wartościami

To, co ostatecznie ląduje w naszych zakupowych koszykach, może być krytycznym odzwierciedleniem naszych wartości i stylu życia. Dlatego m.in. tak chętnie sięgamy po produkty, które powstają przy użyciu lokalnych surowców. Należą do nich polskie produkty mleczarskie, które zdobywają uznanie także poza granicami naszego kraju.  „Pewność, co do tego, że nasze surowce są najwyższej jakości, zyskujemy dzięki stałej współpracy z zaufanymi dostawcami mleka z lokalnych gospodarstw” – tłumaczy Ewa Polińska, ekspert z MSM Mońki, jednego z najnowocześniejszych zakładów mleczarskich w Polsce. „Aż 97% mleka, z których powstają nasze sery, skupujemy w klasie ekstra. W połączeniu z najnowocześniejszą technologią powstają produkty, które cieszą się ogromnym uznaniem.”

Bez mięsa, czyli jak? 

Stylem odżywiania, który zachęca do spożywania głównie pokarmów roślinnych, jednocześnie dopuszczając od czasu do czasu mięso i inne produkty pochodzenia zwierzęcego, jest fleksitarianizm. Osoby, które decydują się w ogóle nie jeść mięsa, robią to z wielu różnych powodów. Niektórzy po prostu wolą nabiał, owoce i warzywa od piersi z kurczaka i filetu mignon. Warto zauważyć, że wśród nich można dodatkowo wyodrębnić grupy, które np. jedzą tylko owoce (frutarianizm), wyłącznie surowe pokarmy roślinne (witarianizm) czy też wyłączają z diety mięso, ryby i jajka, ale spożywają nabiał (laktowegetarianizm).

Każda komórka w ludzkim ciele zawiera białko. Podczas trawienia pokarmy białkowe są rozkładane na części zwane aminokwasami egzogennymi. Ten niezbędny do życia składnik musimy sobie dostarczać wraz z pożywieniem, ponieważ organizm nie potrafi sam go wytwarzać. Warto pamiętać, że mięso jest jednym ze źródeł białka, ale nie jedynym. Jeśli go nie jadamy, szukajmy białka w warzywach (np. soja, fasola, rośliny strączkowe) albo nabiale.  

 

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.