Tanie, a skuteczne. Niektóre mają setki lat, inne powstają wraz z modą na produkty ekologiczne. I choć domowe przepisy na pielęgnowanie ciała wymagają od nas więcej czasu niż użycie gotowego kosmetyku, mają w sobie coś z rytuału.

 Tekst: Antonina Majewska

domowe przepisy

 

Najpiękniejsza kobieta starożytnego świata kąpała się w mleku, a spała na płatkach róż. I choć dziś żadna z nas nie leje do wanny mleka wprost z butelki, czasami mamy chęć dorównać Kleopatrze i trochę porozpieszczać się w domu. Domowe przepisy na pielęgnowanie urody nadal są popularne, a receptury na maseczki do twarzy czy płukanki do włosów przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Wystarczy pokroić ogórek w plasterki i na kilka minut obłożyć nimi twarz. Skóra stanie się jaśniejsza i gładsza. Banan można rozgnieść z kilkoma kroplami olejku migdałowego i nałożyć na dekolt – nabierze elastyczności. Sok z cytryny usuwa przebarwienia, miód pomaga spierzchniętym wargom, otręby pszenne zastępują peeling. Co jeszcze warto wykorzystać do pielęgnacji? 

Sól morska dla urody

Wygładza, usuwa martwy naskórek, pomaga pozbyć się toksyn. Kąpiel z dodatkiem soli morskiej oczyści, zrelaksuje, dostarczy skórze cennych mikroelementów, odżywi, pomoże w walce z grzybicą. Sól usuwa zmęczenie i działa pobudzająco. Nie ma nic cenniejszego dla obolałych stóp niż kąpiel z solą, a potem chłodny natrysk łydek – od dołu do góry. Sól dobrze sprawdza się również przy zwalczaniu cellulitu. Na zwilżoną rękawicę kąpielową nakładamy trochę soli morskiej i wcieramy ją w wybrane partie ciała np. w brzuch, pośladki, uda. Pobudza się w ten sposób krążenie, poprawia ukrwienie skóry, a masaż rozbija warstwę komórek tłuszczowych. Sól morska likwiduje też podrażnienia i działa kojąco. Dwie łyżeczki soli dodaj do litra wody i przemywaj roztworem ciało. Efekty zobaczysz natychmiast.

Plasterki ogórka 

Ogórek oczyszcza skórę, wygładza ją, wybiela. Sok z ogórka ma działanie odświeżające, więc latem można go używać zamiast toniku. Najwięcej witamin znajduje się tuż pod skórką ogórka, dlatego lepiej go nie obierać, a tylko dobrze umyć. W kosmetologii wyciąg z ogórka pojawia się zarówno w tonikach przeznaczonych dla cery nadwrażliwej, jak i w maseczkach zalecanych dla cer tłustych, gdyż ściąga rozszerzone pory.

A kiedy masz zmęczone oczy, zafunduj im prostą maseczkę z ogórka. Wystarczy pokroić go w plasterki i położyć na 10 minut na oczy (najlepiej sprawdza się ogórek wyjęty chwilę wcześniej z lodówki). Spojrzenie nabierze blasku, a skóra będzie rozjaśniona. Sok z ogórka wygładza również szorstką skórę dłoni i rozjaśnia plamy barwnikowe.

Cytryna

Zawiera dużo witaminy C, olejek eteryczny – limonen i cytral, witaminy B1 i P, kwasy organiczne, cukry, wapń, fosfor i żelazo. Ma działanie wybielające, oczyszczające i zamykające pory. Sok cytrynowy posiada również właściwości odkażające. W domowych kuracjach upiększających sok z tego owocu zmieszany z wodą stosuje się do płukania włosów (nabierają blasku), zwężenia porów skóry, rozjaśniania jej (np. plamek i piegów) i zmiękczania. Na zmarszczki wokół oczu dobra jest mieszanka soku cytrynowego i oliwy z oliwek lub migdałów, którą wmasowuje się delikatnie w skórę na wysokości kości policzkowych. Ta sama mieszanka może być używana do pielęgnacji skóry głowy i leczenia jej stanów zapalnych, ale wymaga dokładnego spłukania ciepłą wodą. Cytryna pomaga też usunąć z palców plamy po nikotynie i zanieczyszczenia np. powstałe po obieraniu bez rękawiczek warzyw i owoców.

Herbata

Ma bogaty skład chemiczny, występuje w niej około 300 różnych substancji. Należą do nich m.in.: garbniki, olejki lotne, białka i aminokwasy, barwniki, związki mineralne, kwasy organiczne (szczawiowy, jabłkowy, cytrynowy, bursztynowy, pirogronowy, fumarowy), substancje żywiczne i witaminy: P i PP, A, B, C, E, K. Herbata zawiera wiele ważnych dla organizmu związków mineralnych – potasu, wapnia, sodu, cynku, magnezu, żelaza, fosforu, jodu, miedzi, fluoru, krzemu i manganu. Herbata ma działanie nawilżające, łagodzące podrażnienia, przyspiesza procesy odnowy komórkowej, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Stosuje się ją w wielu kosmetykach, a w domowych kuracjach nadal świetnie sprawdzają się kompresy z herbaty.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.