Jedna trzecia z nas ma introwertyczny typ osobowości bądź skłonności do introwertyzmu. Dowiedz się, czego unikać w kontakcie z introwertykami.

Tekst: Sylwia Skorstad

Szacuje się, że co trzecia osoba jest introwertykiem. Oznacza to, że kieruje swoją percepcję i działania bardziej do wewnątrz niż na zewnątrz. Bywa, że woli własne towarzystwo od towarzystwa innych, a wieczór z dobrą książką może ją interesować bardziej niż szybki wypad na Ibizę.

Coś, z czym się rodzimy

Rzadko kiedy spotykamy stuprocentowych introwertyków, podobnie jak niewielu jest definicyjnych ekstrawertyków. Są dni, w których ekstrawertyk nie ma ochoty na bodźce z otoczenia społecznego, a introwertyk marzy o spotkaniu z dawno niewidzianymi znajomymi.

Introwertyzm to cecha, z jaką się rodzimy, ale otoczenie i wychowanie może ją w pewnym stopniu wesprzeć lub osłabić. Niektórzy psychologowie uważają, iż współczesne warunki kulturowo-społeczne w państwach rozwiniętych sprzyjają rozwojowi introwertyzmu – dzieci i nastolatki coraz rzadziej spędzają czas na podwórku z rówieśnikami i coraz chętniej komunikują z innymi z zacisza własnego pokoju przy pomocy mediów społecznościowych lub za pośrednictwem gier.

Generalnie jednak nic nie zamieni introwertyka w ekstrawertyka i odwrotnie. Nawiązując relację z osobą o odmiennym od nas temperamencie, warto zrozumieć jej motywy i nauczyć się koegzystować bez napięć. W przypadku introwertyków bywa to nieco utrudnione, bo bywają oszczędni w słowach. Z pomocą przychodzą badania pewnej amerykańskiej psycholog.

„Nie naprawiaj mnie”

Psycholog Sophia Dembling poprosiła introwertyków, by podzielili się z nią uwagami na temat introwertyzmu, jakie świat powinien usłyszeć. Oto najbardziej typowe wypowiedzi:

– Często zdarza się, że potrzebuję czasu, aby przemyśleć to, o czym właśnie rozmawialiśmy. Nie wymagaj ode mnie odpowiedzi natychmiast, nie wywieraj presji. Odpowiem, gdy będę gotowa.

– Nie każdą chwilę należy wypełnić rozmową.

– Brak ochoty na rozmawianie przez telefon nie wynika z braku wychowania. Nie jest to też objaw szaleństwa ani słabości charakteru. Po stokroć wolę komunikację pisaną, więc napisz mi sms-a albo maila, odpowiem w odpowiednim dla siebie czasie.

– Introwertycy nie są samotni.

– Nikt nie musi mnie „naprawiać”, nie popsułam się.

– Cisza wcale nie jest nietowarzyska. Można czuć się z kimś blisko bez używania słów.

– Naprawdę potrzebuję czasem pobyć sama. Nie zaszywam się dlatego, bo cię nie lubię albo unikam, ja bez chwil dla siebie nie umiem funkcjonować.

– Wiele osób w jednym pomieszczeniu wysysa ze mnie energię. Mogę z nimi przebywać, ale potem zawsze muszę się zdrzemnąć.

– Bycie introwertykiem to nie to samo, co bycie nieśmiałym.

– Kiedy coś opowiadam i robię pauzę, to nie jest zaproszenie do wtrącenia twoich trzech groszy. Daj mi skończyć.

– Nie traktuj osobiście tego, że nie mam ochotę na rozmowę. Nie chodzi o ciebie, tylko o mnie.

– Nie, nie jestem na ciebie zła. Tak właśnie wyglądam, gdy jestem zadowolona.

– Nie znoszę zabaw i gier integracyjnych. Wymyślili je ekstrawertycy i tylko oni dobrze się w nich czują. Proszę, dajcie mi wyjść i bawcie się dobrze beze mnie.

– Nikt mnie nie musi wyciągać z mojej skorupy, piękne dzięki.

– Niespodzianki i zgadywanki to koszmar. Nie rób mi tego, nie zaskakuj mnie, mnie to w ogóle nie cieszy. Popłaczę się, jeśli zorganizujesz mi przyjęcie-niespodziankę albo oświadczysz się w miejscu publicznym.

– Tylko dlatego, że lubię spędzać czas we własnym towarzystwie, nie myśl, że nie cenię twojego.

– Zawsze mnie pytaj, jeśli chcesz, by ktoś dołączył do naszego towarzystwa. Daj mi możliwość wyjścia z sytuacji.

– Zrozum, że lubię ludzi. Pod warunkiem, że zjawiają się pojedynczo lub w małych grupach.

– To, że niewiele mówię, nie znaczy, że jestem głupia lub nie mam pojęcia, co się dzieje.

– Jestem bardziej szczęśliwa niż myślisz, nie próbuj mnie zmieniać na swoje podobieństwo.

– Proszę, nie gadaj do mnie, gdy jestem zmęczona. Nie mów, gdy dużo się wokół dzieje lub gdy muszę przebywać w towarzystwie nieznajomych. Nie masz pojęcia, jak wiele energii wtedy zużywam!

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.