Erotyczne marzenia konstruujemy tak samo szczegółowo jak pisarze intrygi swoich powieści. I mamy ku temu powód.
Tekst: Iza Kołodziej
Psycholog, seksuolog i dziennikarz popularyzujący wiedzę o seksie połączyli siły, by zbadać dokładniej znaczenie fantazji seksualnych. Zastanawiało ich, czy te przynoszące erotyczną satysfakcję marzenia są konstruowane przypadkowo, czy też odpowiadają na konkretne potrzeby psychiki. Założyli, iż nasze intymne fantazje powstają nie bez powodu. Analiza zgromadzonego materiału dowiodła, że mieli rację. Wyniki ich badań opublikowało czasopismo „Archives of Sexual Behavior”.
Wszystkie boki trójkąta
Aby sprawdzić swoją tezę, grupa badawcza zaprosiła do szczegółowych badań kilkudziesięciu homoseksualnych mężczyzn, którzy przyznali, że fantazjują o seksie w trójkącie. Poproszono ich o drobiazgowy opis fantazji.
Każdy z partycypantów koncertował się na innym aspekcie erotycznego marzenia. Jednych podniecało wyobrażenie, iż partner osiąga orgazm, dla innych najistotniejsze było ryzyko związanego z naruszeniem tabu, a jeszcze inni raportowali, że najbardziej podnieca ich konkretna pozycja uprawiania seksu we troje. Każda z historii była inna. Okazało się, że w ramach jednej fantazji znalazło się miejsce na odmienne, niepowtarzalne interpretacje.
Jaki człowiek, taka fantazja
Mężczyzn biorących udział w badaniu poproszono również o wypełnienie kwestionariuszy osobowości pozwalających na zidentyfikowanie charakterystycznych cech psychicznych. Potem porównano je z marzeniami erotycznymi uczestników. Okazało się, że każda fantazja była ściśle skorelowana z osobowością danej osoby i jej potrzebami psychicznymi.
Co to oznacza? Ulubione fantazje seksualne mogą się zacząć od przypadku, np. urywka rzeczywistości lub filmu, jaki wzbudził w nas pożądanie. Jednak później rozbudowujemy je w taki sposób, by zaspokajały nasze psychiczne potrzeby. W tym teatrze wyobraźni każdy dostaje to, czego mu potrzeba. Empaci zaspokajają partnerów w sposób idealny i zyskują ich uznanie, niepewni siebie czują się bezpiecznie i władczo, a osoby z potrzebą ryzyka otrzymują dawkę adrenaliny. Naukowcy podejrzewają nawet, że snucie erotycznych marzeń może pełnić rolę w zachowaniu równowagi psychicznej.