Buty barefoot, znane także jako buty minimalistyczne, to obuwie, które pozwala stopom na naturalny ruch. Czym jeszcze charakteryzują się tego typu buty i co warto o nich wiedzieć? 

Buty barefoot

Buty barefoot – czym się charakteryzują?

Buty barefoot są zupełnie płaskie – nie ma w nich nawet choćby najcieńszego obcasa. Ten typ obuwia nie zmusza stóp do przyjęcia określonej pozycji, a zamiast tego dopasowuje się do ich naturalnej krzywizny. Dzięki temu stopy mają więcej miejsca na naturalny oraz bardziej wyrównany ruch, co sprawia, że możemy swobodniej się poruszać. 

Buty minimalistyczne – zalety

Kiedy nosimy buty minimalistyczne, kostki stają się silniejsze, co ma wpływ na zmniejszenie ryzyka kontuzji kończyn dolnych. Wiele urazów kolan i bioder wynika bowiem z upadku na stopy, dlatego wzmocnienie mięśni stóp wypracowuje lepszą postawę. 

Co więcej, barefoot buty nie deformują stóp, ponieważ ich końcówka jest zwykle szersza, aby palce miały wystarczająco dużo miejsca i mogły zapewnić odpowiednie wsparcie podczas chodzenia. W ten sposób buty barefoot zapobiegają powstawaniu potencjalnych deformacji i odcisków.  A jeśli chcemy jeszcze bardziej wzmocnić i odpowiednio wyrównać palce u stóp, warto postawić na separatory, które pomagają równomiernie rozłożyć nacisk stopy. 

Dlaczego jeszcze buty minimalistyczne cieszą się tak dużym zainteresowaniem na całym świecie? W przypadku tego typu obuwia możemy zapomnieć nie tylko o problemach ze stopami, ale niejednokrotnie również z kręgosłupem. 

Co jeszcze warto wiedzieć o butach barefoot?

Proces rozwoju ludzkich stóp trwa do 18.-19. roku życia. Szczególnie delikatne i wrażliwe są stopy dzieci, które kształtują się do 8. roku życia. W związku z tym buty dla malucha powinny być przede wszystkim niesamowicie wygodne. 

I choć bieganie na bosaka umożliwia właściwą pracę stóp, daje poczucie stabilności oraz wzmacnia odporność, to oczywiście chodzenie gołymi stopami w wielu sytuacjach jest po prostu niemożliwe. I w tym miejscu warto zwrócić uwagę na buty barefoot, które doskonale sprawdzą się jako pierwsze buciki dla malucha i obuwie dla starszych dzieci. 

Dzięki budowie butów minimalistycznych nasze pociechy będą czuły się w nich, jakby chodziły boso. Obuwie jest bowiem bardzo elastyczne, lekkie i przewiewne.  

Warto również dodać, że kupując buty barefoot, możemy wybierać nie tylko spośród tradycyjnych zakrytych modeli, ale również sandałów minimalistycznych, które będą doskonałą opcją na letnie dni.

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.